Dalmatyńczyki należą do psów ras średnich i dużych. Ich charakterystyczny wygląd ma wielu zwolenników. Psy te wymagają jednak wiele uwagi ponieważ są bardzo niezależne. Właściciel dalmatyńczyka musi poświęcić sporo czasu swojemu pupilowi na odpowiednią socjalizację, a także na treningi, gdyż psy te potrzebują dużej dawki ruchu.
Spis treści:
1. Historia rasy 2. Cechy rasy dalmatyńczyk 2.1. Waga, wzrost, długość życia 2.2. Sierść i maść 2.3. Ogólny wygląd 3. Ile kosztuje dalmatyńczyk? 4. Pielęgnacja dalmatyńczyka 5. Zdrowie dalmatyńczyków 6. Ciekawostki rasy psa dalmatyńczyk 6.1. Czy małe dalmatyńczyki rodzą się z kropkami? 6.2. Czy dalmatyńczyk to pies myśliwski? 6.3. Nieznane fakty dotyczące psa rasy dalmatyńczyk 7. Charakter dalmatyńczyków
Historia rasy
Historia rasy psa dalmatyńczyk jest niezwykle trudna do opisania, ponieważ istnieje wiele wzmianek o tych zwierzętach z różnych części świata. Powszechnie uznaje się, że pochodzą z Dalmacji, skąd wzięła się ich nazwa, czyli historycznej krainy rozpościerającej się przez dzisiejszą Chorwację, Bośnię i Hercegowinę oraz Czarnogórę. Pierwsze wzmianki o pochodzeniu tej rasy pojawiają się już w starożytnym Egipcie. Z kolei w Europie swoją popularność dalmatyńczyki zyskały w epoce wiktoriańskiej. W XX w. stały się niezwykle lubiane dzięki bajce "101 dalmatyńczyków" wyprodukowanej przez Disney'a, co niestety nie przyniosło wiele dobrego. Wielu rodziców na fali tej bajki zaczęło kupować szczenięta dalmatyńczyka i porzucać je w schroniskach, bo jak się okazało rasa była zbyt agresywna dla małych dzieci.
Cechy rasy dalmatyńczyk
Waga, wzrost, długość życia
Dorosłe przedstawiciele tej rasy osiągają wagę od 20 do 32 kg, a także wysokość od 48 do 60 cm. Średnio psy te żyją od 10 do 13 lat.
Sierść i maść
Sierść dalmatyńczyka jest krótka, przylegającą do ciała i bardzo przyjemną w dotyku. Dominującym kolorem sierści jest biały, w czarne lub ciemnobrązowe cętki, które występują praktycznie na całym ciele. Wzór występujących plamek u każdego psa jest zawsze inny.
Ogólny wygląd
Wygląd dalmatyńczyka od razu sugeruje, że psy te są stworzone do sportu. Psy te charakteryzują się szczupłą, harmonijnie zbudowaną sylwetką. Głowa dalmatyńczyka jest proporcjonalnych rozmiarów do sylwetki ciała. Oczy są średniej wielkości, szeroko rozstawione, najczęściej występują w kolorze niebieskim i brązowym. Nos duży, zapigmentowany, w kolorze czarnym u psów z czarnymi cętkami, natomiast brązowy jeśli występują ciemnobrązowe plamki na ciele. Nogi u dalmatyńczyka są silne i smukłe. Szyja jest długa i smukła. Ogon wąski, sięgający do stawów skokowych tylnych łap.
Ile kosztuje dalmatyńczyk?
Chcąc posiadać dalmatyńczyka należy liczyć się z wydatkiem w graniach 5 tysięcy złotych za szczenię z dobrej hodowli.
Pielęgnacja dalmatyńczyka
Sierść tych psów jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Wystarczy podstawowa pielęgnacja w postaci okazjonalnych kąpieli i szczotkowanie raz na tydzień. Dalmatyńczyki linieją dwa razy w roku - w tym okresie należy zabieg szczotkowania wykonywać codziennie. Pazury u tego psa można przycinać raz na miesiąc. Z uwagi na opadające uszy, szczególną uwagę zwróć na to, aby były zawsze czyste.
Staraj się podawać swojemu dalmatyńczykowi wysokiej jakości karmę bogatą w białko, niezależnie od jego wieku. Ważne jest zaimplementowanie smakołyków do treningów jako forma nagrody, gdyż te psy uwielbiają być doceniane. Oczywiście nie należy przesadzać z podawaniem przekąsek, aby nie doprowadzić do otyłości psa.
Zdrowie dalmatyńczyków
Dalmatyńczyki często cierpią na głuchotę. Warto sprawdzić przed zakupem czy pies posiada tę wadę. Częstym problemem występującym wśród czworonogów tej rasy są kamienie nerkowe. Związane jest to z mutacją genetyczną, która uniemożliwia metabolizowanie kwasu moczowego do alantoiny. Jeżeli jesteś właścicielem dalmatyńczyka Twoja uwaga powinna być skierowana na kontroli ewentualnej niedrożności dróg moczowych, jak np. krew w moczu. Z tego powodu należy zachęcać psa do częstego picia w celu utrzymania w dobrej kondycji jego pęcherza.
Ciekawostki rasy psa dalmatyńczyk
Czy małe dalmatyńczyki rodzą się z kropkami?
Jak się okazuje szczenięta dalmatyńczyka nie rodzą się z cętkami. Dopiero po około 10-14 dniach ich życia zaczynają pojawiać się pierwsze czarne cętki.
Czy dalmatyńczyk to pies myśliwski?
Tak, dalmatyńczyki należą do grona psów myśliwskich. Wymagają więc od swojego właściciela częstych wizyt na świeżym powietrzu, aby móc się wybiegać.
Nieznane fakty dotyczące psa rasy dalmatyńczyk
Dalmatyńczyki jeszcze w poprzednim wieku bardzo często służyły w straży pożarnej. Biegały przy konnych wozach strażackich ostrzegając przed nadjeżdżającym pojazdem. Do dzisiaj psy tej rasy są symbolem amerykańskich oddziałów straży pożarnej, pełniąc jednak już funkcje wyłącznie reprezentacyjne.
Nie jest znane ich pochodzenie. Do dzisiaj nie udało się jednoznacznie potwierdzić jakie jest pochodzenie rasy dalmatyńczyk. W przeszłości psy te były towarzyszami Romów, z którymi podróżowały po całej Europie. Pierwsze znaki o tej rasie pojawią się na symbolach w egipskich grobowcach, gdzie dalmatyńczyki były namalowane przy rydwanach.
Charakter dalmatyńczyków
Dalmatyńczyki są psami, które uwielbiają zabawę. Są przy tym bardzo ruchliwe, więc będą idealnie pasowały do osób aktywnie spędzających czas. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami pod jednym dachem, a także lubią przebywać z dziećmi, o ile nie będą zbyt nachalne. Należy pamiętać, że przedstawiciele tej rasy podporządkują się osobom dorosłym.
Psy te uwielbiają ruch i bez problemu będą uczyć się nowych sztuczek. Doskonale czują się gdy są nagradzane podczas szkolenia czy ćwiczeń. Szybko się uczą, lubią być w centrum uwagi, są czujne i potrafią być dobrymi stróżami.
Niekiedy mogą stawać się agresywne, ale z reguły wobec nieznanych im psów. Potrzebują socjalizacji, kontaktu z wieloma ludźmi, dźwiękami, zapachami i sytuacjami, zwłaszcza gdy są młodymi psami.
Przeczytaj więcej naszych tekstów o rasach psów.
Źródło: https://www.britannica.com/animal/Dalmatian-dog