top of page

Jakie warzywa może jeść pies? Czego powinien unikać?

Warzywa powinny być nieodłącznym elementem diety naszych psów, mimo że zwierzęta te są mięsożercami. Głównym atutem warzyw jest to, że dostarczają sporą dawkę błonnika, witamin oraz antyoksydantów, dlatego nie powinniśmy opierać diety psa wyłącznie na mięsie. Jakie warzywa będą najodpowiedniejsze dla naszego pupila? Których warzyw nie podawać psu?


Zdrowy pies to szczęśliwy pies

Spis treści:

Czy psy mogą jeść warzywa?


Czworonogi jak najbardziej mogą jeść warzywa, a niektóre mogą okazać się niezwykle wartościowym dodatkiem do ich diety. Oczywiście jak powszechnie wiadomo psy są głównie mięsożerne, jednak włączenie niektórych warzyw do ich diety może zapewnić im różnorodność dietetyczną i dostarczyć wartościowych składników odżywczych. Warzywa to idealne źródło witamin, błonnika i minerałów, które pozytywnie wpływają na kondycję i zdrowie czworonogów.


Nie należy jednak opierać diety psa na warzywach. Nie mogą zastąpić regularnej i zbilansowanej diety czworonoga, a powinny wyłącznie stanowić dodatek i być traktowane jako smakołyk lub suplement. Podając psu warzywa obserwujmy jego reakcje, dostosowujmy wielkość porcji do naszego psiego przyjaciela, a także jego potrzeb żywieniowych. W razie wątpliwości zawsze możemy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który podpowie co jest właściwe dla zachowania odpowiedniej diety Twojego psa.


Warzywa stanowią zdrowy przysmak w diecie psa

Jakich warzyw nie podawać psu?


Rabarbar


Liście rabarbaru zawierają szczawiany powodujące uszkodzenie nerek u psów. Łodygi rabarbaru generalnie są bezpieczne dla czworonogów i mogą je jeść w niewielkich ilościach. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie podawać pupilowi liści rabarbaru.


Cebula, por i czosnek


Cebula, por i czosnek we wszystkich możliwych postaciach (surowe, gotowane, sproszkowane lub suszone) mogą doprowadzić do uszkodzenia czerwonych krwinek psa i do stanu zwanego niedokrwistością hemolityczną. Niestety, nawet niewielkie ilości cebuli lub czosnku mogą okazać się dla psa toksyczne. Najlepszą radą będzie unikanie tych warzyw w diecie psa.


Unikajmy cebuli w diecie psa

Pomidory


Pod względem naukowym pomidory to owoce, jednak mimo wszystko zdecydowaliśmy się na zamieszczenie ich tutaj. Owoce pomidora są generalnie bezpieczne dla czworonogów i nie musimy obawiać się, gdy pies je zje. Szkodliwe dla psów okazują się zielone części pomidora takie jak łodyga, liście. Zawierają one w składzie solaninę, która w większych ilościach może okazać się toksyczna. Starajmy się zwracać uwagę np. w ogródkach by pies nie miał dostępu do pomidorów, a także zwróćmy uwagę innym domownikom, aby nie karmili psa zielonymi częściami pomidorów.


Szparagi


Mimo że szparagi nie są szkodliwe dla czworonogów, to ich surowa postać może okazać się dla czworonogów zbyt twarda. Gotowanie w wodzie może oczywiście pomóc, jednak po tym procesie szparagi tracą wszystkie składniki odżywcze, więc tak naprawdę nie ma sensu podawania ich psom. Dużo lepszym pomysłem może okazać się podanie pupilowi innych warzyw, które będą pełne witamin i błonnika.


Lista warzyw które może jeść pies


Fasolka szparagowa


Podawana na surowo lub gotowana fasolka szparagowa to świetna propozycja na urozmaicenie diety Twojego psa. Fasolki szparagowe są cennym źródłem błonnika, minerałów oraz witamin. Nie podawaj pupilowi fasolki z puszek ponieważ zawierają w składzie spore ilości soli, a także mieszanki przypraw.


Cukinia


Doskonale nadaje się do urozmaicenia zbilansowanej diety psa zarówno w postaci surowej jak i gotowanej. Cukinia jest niskokaloryczna, a także pełna witamin i minerałów. Gotowaną cukinię na parze lub w postaci puree możesz dołączyć do karmy jaką serwujesz psu.


Słodkie ziemniaki


Słodkie ziemniaki będą z pewnością jedną z ulubionych przekąsek Twojego pupila. Przed podaniem sprawdź czy są dobrze ugotowane, aby były łatwiejsze do strawienia. Ziemniaki zawierają spore ilości błonnika, witaminy A i C, a także korzystne składniki odżywcze. Pamiętaj by nie podawać psu ziemniaków surowych.


Marchew


Możesz podawać psu surową marchewkę, a także gotowaną. Jej główną zaletą jest to, że jest niskokaloryczna, a także pełna beta-karotenu wspomagającego oczy, witamin czy błonnika.


Marchewka w plasterkach to świetna przekąska dla psa

Groszek


Możesz podawać go swojemu psu zarówno w postaci gotowanej jaki i surowej. Groszek jest doskonałym źródłem witamin oraz minerałów, a także zapewnia odpowiednią dzienną dawkę błonnika. Staraj się unikać podawania groszku konserwowanego, ponieważ zawiera spore ilości soli.


Ogórki


Świetną propozycją dla Twojego psa mogą okazać się ogórki, zwłaszcza w ciepłe dni. Pokrojone w małe plasterki lub kostkę będą doskonałą odświeżającą oraz nawadniającą przekąską dla Twojego pupila. Ogórki są niskokaloryczne i zawierają 97% wody. Przed podaniem przemyj ogórki pod bieżącą wodą, aby pozbyć się szkodliwych zanieczyszczeń.


W jaki sposób podawać psu warzywa?


Jako odpowiedzialni opiekunowie powinniśmy starać się serwować warzywa psom w sposób bezpieczny. Przed podaniem warzyw pokrójmy je na mniejsze kawałki mniej więcej wielkości jednego kęska lub zetrzyjmy je, aby w ten sposób ułatwić czworonogom ich jedzenie oraz trawienie. Mniejsze kawałki to oczywiście mniejsze ryzyko zadławienia się przez psa. Warzywa możesz podawać mieszając je z jego ulubioną karmą mokrą lub suchą. W ten sposób zwiększysz wartość odżywczą posiłku, a także poprawisz jego smak i konsystencję. Warzywa to idealne rozwiązanie, aby uatrakcyjnić posiłki Twojego pupila i przekonać go do nowych smaków.


Posiekaj warzywa przed podaniem psu

Gotowane warzywa dla psa


Podając psu warzywa zacznij od ich dokładnego umycia, aby usunąć wszystkie zabrudzenia oraz pestycydy. Następnie przed gotowaniem usuń wszelkie łodygi i inne twarde części. Możesz też w niektórych przypadkach pozbyć się nasion. Pokrój warzywa na mniejsze kawałki, aby ułatwić gotowanie i gryzienie przez psa.

Tak przygotowane warzywa ugotuj, najlepiej na parze. Gotowanie pomaga zachować składniki odżywcze warzyw, zmiękcza je ułatwiając psom żucie oraz trawienie. Nie dopuść do rozgotowania warzyw, ponieważ pozbawisz je cennych składników odżywczych.


Możesz również upiec w piekarniku niektóre z warzyw. Doskonale do tego nadadzą się słodkie ziemniaki lub dynia. Pokrój je najpierw w plasterki lub kostkę, dodaj niewielką ilość oliwy z oliwek i piecz w umiarkowanej temperaturze, aż będą miękkie.


Źródło:

https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/fruits-vegetables-dogs-can-and-cant-eat/

bottom of page