top of page

Agresywne rasy psów - zestawienie, pozwolenia


W naszym kraju, podobnie jak w wielu innych na całym świecie, obowiązuje wykaz ras psów niebezpiecznych. Jeżeli zamierzasz zostać właścicielem psa rasy uznawanej za agresywną, musisz liczyć się z koniecznością spełnienia wymagań formalnych. Sprawdziliśmy dla Ciebie jakie rasy wymagają rejestracji. Niestety mimo oficjalnych list wiele ras jest błędnie klasyfikowanych jako agresywne, co często może przysparzać nieprzyjemności właścicielom czworonogów.Spis treści:

Wykaz ras agresywnych


W Polsce obowiązuje oficjalna lista ras psów agresywnych. Co ciekawe, dotyczy ona psów czystej rasy. Mieszańce nie są już uznawane za agresywne i nie podlegają obowiązkowej rejestracji. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku możemy dowiedzieć się, jakie rasy psów zostały uznane w naszym kraju za agresywne - będą to:

 1. amerykański pit bull terrier

 2. pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)

 3. buldog amerykański

 4. dog argentyński

 5. pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)

 6. tosa inu

 7. rottweiler

 8. akbash dog

 9. anatolian karabash

 10. moskiewski stróżujący

 11. owczarek kaukaski

Akbash Dog, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Turkish_Akbash.jpg

Groźne psy - obowiązki właścicieli


Posiadanie psa groźnej rasy wiąże się z pewnymi obowiązkami natury prawnej. Zarówno osoby zajmujące się prowadzeniem hodowli jak i prywatne osoby muszą złożyć wniosek do urzędu gminy lub miasta, na terenie którego będzie mieścić się hodowla lub zwierzę będzie trzymane. Sam wniosek nie jest skomplikowany - oprócz kilku podstawowych danych należy załączyć kserokopię metryki i książeczki zdrowia psa, a także przedstawić dowód zapłacenia opłaty skarbowej w wysokości 82 zł.


Na wydanie zezwolenia urząd ma 30 dni. Przyszły opiekun agresywnego psa musi mieć świadomość, że urząd ma prawo do skontrolowania hodowli lub miejsca przebywania czworonoga pod względem ewentualnego zagrożenia dla ludzi lub innych zwierząt.


Zestawienie psów uznawanych błędnie za agresywne


Nieznajomość prawa, a także zakorzenione w popkulturze przekonania powodują, że powszechnie w społeczeństwie niektóre z ras psów są mylone z niebezpiecznymi. Wiele osób niesłusznie ocenia psy na podstawie np. wyglądu czy opinii w Internecie i klasyfikuje je do ras agresywnych.


Poniżej przedstawiamy kilka przykładów psów, które nie należą do ras niebezpiecznych, chociaż część osób może mylnie je do tego grona zaliczać:


Doberman


W wielu filmach możemy spotkać przedstawiciela tej rasy ukazywanego jako psa przejawiającego zachowania agresywne. Bardzo trudno walczyć z tym przesądem i zapewne jeszcze dużo czasu minie zanim wiele osób przestanie tak uważać. Dobermany są to psy silne nie tylko fizycznie, ale również pod względem charakteru, dlatego wymagają odpowiedniego szkolenia. Charakteryzują się inteligencją, lojalnością i posłuszeństwem. W kontakcie z dziećmi z którymi mieszkają są opiekuńcze.Bulterier


Wygląd nie wpływa na agresję psa jak niewłaściwie sądzą niektóre osoby, których krzywdzące opinie można spotkać w Internecie. Bulterier to pies z natury łagodny i przede wszystkim opiekuńczy. Jest uparty, dlatego opiekun musi być konsekwentny, a także nie może dać się zdominować. Pies ten lubi towarzystwo dzieci.Owczarek niemiecki

To całkiem duży pies, który wymaga sporej dawki dziennego ruchu. Należy do rasy uznawanej błędnie za agresywną, mimo że nie jest wpisany do listy groźnych psów. Owczarki niemieckie to psy obronne, bardzo posłuszne, opiekuńcze i odważne. Uwielbiają wykonywać zadania wyznaczane przez opiekuna. Nie są to psy agresywne bezpodstawnie, lecz zdecydowanie bronią swojego terytorium czy właściciela, dlatego mogą być błędnie zaliczane do psów ras niebezpiecznych.Amstaff


Należy do grupy terierów typu bull (psy TTB). W przeszłości czworonogi te były wykorzystywane m.in. do polowań na niedźwiedzie czy ochrony bydła. Niestety w okresie rozwoju nielegalnych walk psów, Amstaffy były często głodzone i bite, aby wzbudzić w nich agresję. W rzeczywistości psy TTB są wierne, oddane, rodzinne i uwielbiają pracę z człowiekiem.Należy pamiętać, że agresywne zachowania czworonogów mogą wynikać ze złego traktowania, niewłaściwej tresury czy bolesnej historii danego psa. Jeśli uważasz, że Twój pies staje się agresywny postaraj się zasięgnąć opinii u behawiorysty. Wspólnie możecie wypracować rozwiązania, dzięki którym znajdziesz porozumienie ze swoim czworonogiem.


Zobacz więcej naszych tekstów dotyczących ras psów.


bottom of page