top of page

Beagle - historia rasy, charakter, cechy

Beagle to bardzo aktywne psy gończe pochodzące z Wielkiej Brytanii, które są wyjątkowo zdolne i towarzyskie.


Spis treści:


Beagle - historia rasy beagle


Samo pochodzenie nazwy tej rasy nie jest do końca jednoznaczne. Jedna z teorii głosi, że rasa ta wzięła swoją nazwę z francuskiego słowa "beaguele", co oznacza otwarte gardło lub "beugler", czyli ryczeć. Z kolei inni twierdzą, że rasa beagle wywodzi się ze staroangielskiego "beag" - mały. Inni entuzjaści tej rasy twierdzą, że nazwa pochodzi od niemieckiego słowa "begele", a więc karcić.

Rys historyczny


Historia psa rasy beagle sięga XIV wieku. Pochodzenie tych psów przypisuje się Wielkiej Brytanii. Beagle stały się popularną rasą za panowania Edwarda II i Henryka VII, kiedy nazywano je "Glove Beagle", ponieważ były podobno tak małe, że mieściły się w dłoni. Z kolei Elżbieta I była posiadaczką stada "kieszonkowej" odmiany beagle'a o wysokości około 9 cm. Pierwotnie były traktowane jako psy myśliwskie i szkolone do udziału w polowaniach, ale szybko z tego zrezygnowano, gdyż okazywały się zbyt wolne.

Zdrowie rasy beagle


Psy te cieszą się z reguły bardzo dobrym zdrowiem. Najczęściej jednak wśród przedstawicieli tej rasy występują problemy z tarczycą. Zwierzęta te borykają się również z infekcjami ucha oraz dysplazją stawu biodrowego.Pielęgnacja psów rasy beagle


O beagle należy odpowiednio dbać. Sierść tych psów staje się gęstsza zimą i wymaga szczotkowania w celu usunięcia martwej sierści raz lub dwa razy w tygodniu, a jeszcze częściej ten proces należy przeprowadzać w okresie linienia podczas wiosny.

Szczotkowanie zębów psów rasy beagle powinno odbywać się co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, aby zadbać o usunięcie kamienia nazębnego i bakterii. Chcąc uniknąć nieświeżego oddechu najlepiej robić to codziennie.


Pazury staraj się przycinać raz lub dwa razy w miesiącu, o ile pies nie ściera ich naturalnie.

Najważniejsze cechy zewnętrzne


Waga i wzrost


Dorosły, zdrowy pies tej rasy może ważyć między 9 a 14 kg. Wielkość psa beagle wynosi zazwyczaj od 33 do 38 cm.


Sierść i maść


Sierść beagle jest krótka i gęsta, a także odporna na wodę. Wzorzec rasy beagle jako najpopularniejsze umaszczenie wskazuje połączenie koloru czarnego, płowego i białego. Często występującymi odmianami są również umaszczenia czarno-białe, płowe i białe, białe w łaty czy całe białe.

Ogólny wygląd


Wygląd psa rasy beagle w skrócie można opisać jako: mocny, zwarty, szlachetny, nie ociężały. Głowa tych psów jest średniej długości, pozbawiona zmarszczek i fałd. Oczy najczęściej występują w kolorze ciemnobrązowym, są dość duże, nie osadzone głęboko, rozstawione szeroko. Grzbiet prosty i poziomy. Klatka piersiowa głęboka. Uszy są długie, zwisające i cienkie. Charakterystyczną cechą tych psów są krótkie nogi. Nos u beagle'a jest szeroki, z reguły czarny, lecz u niektórych osobników bywa jaśniejszy. Psy rasy beagle posiadają średniej długości ogon, wysoko noszony z końcem w kolorze białym.Jak długo żyje pies rasy beagle?


Psy tej rasy dożywają średnio wieku 10-15 lat.


Ile kosztuje pies rasy beagle?


W Polsce cena szczeniąt rasy beagle waha się między 4000 a 7000 zł.

Ciekawostka


Najprawdopodobniej najbardziej znanym psem rasy beagle jest Snoopy, czyli postać z komiksu "Fistaszki". W latach 60. XX wieku Snoopy stał się maskotką NASA.Szkolenie psa rasy beagle


Beagle szybko się dekoncentrują. Dodatkowo ich niezależność potęguje problemy podczas szkolenia. Wytresowanie niektórych psów tej rasy może zająć nawet rok. Szybko się uczą i są bardzo zdolnymi psami. Pies beagle świetnie radzi sobie np. w pracy w służbach celnych uczestnicząc w wykrywaniu zakazanych towarów na międzynarodowych lotniskach.

Charakter psów rasy beagle


Beagle ma łagodny charakter. Bardzo szybko przywiązuje się do nowych właścicieli. Bardzo lubi towarzystwo innych zwierząt, a w szczególności dobrze czuje się wśród psów swojej rasy. Jest to pies rodzinny, będzie dobrze znosić towarzystwo wielu ludzi, a także dzieci. Ta rasa psów jest charakterna. Potrafią zademonstrować swoje niezadowolenie np. siadając tyłem w kącie.


Dla kogo będzie to idealna rasa psów?

Właściciel psa tej rasy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że zwierzęta te są bardzo aktywne, uwielbiają długie i zróżnicowane spacery, a ponadto źle znoszą stagnację. Beagle potrzebuje ruchu, więc będzie idealnym kompanem podczas twojego biegania czy jazdy na rowerze. Decydując się na wspólne życie z tym psem starajmy się organizować mu liczne i urozmaicone zabawy, stymulujące go zarówno fizycznie jak i psychicznie. Beagle będzie świetnym towarzyszem wycieczek z uwagi na jego ciekawość świata. Pamiętajmy jednak, aby zbyt często nie spuszczać go ze smyczy. Jako pies gończy często podąża za zapachem, próbując ucieczki może nie reagować na zawołania.Dieta psa rasy beagle


Jak karmić psa rasy beagle? Te zwierzęta mają nieograniczony apetyt. Ważną rolą właściciela jest porcjowanie pokarmu, ponieważ psy te mają tendencję do otyłości. Dieta psów beagle może opierać się na karmach przeznaczonych dla małych ras psów. Dodatkowo starajmy się wybierać wysokiej jakości karmę bogatą w substancje odżywcze tak bardzo potrzebne w przypadku tych energicznych i żywiołowych psów.


Dowiedz się więcej o innych rasach psów.


Źródło:

M. Kępa, Mój pies. Rasy i tresura, Wyd. Arystoteles, Warszawa 2023. Związek Kynologiczny w Polsce, https://zkwp.pl/wzorce/161.pdf


bottom of page