top of page

Beagle - historia rasy, charakter, cechy

Beagle to bardzo aktywne psy gończe pochodzące z Wielkiej Brytanii, które są wyjątkowo zdolne i towarzyskie.


Spis treści:

1. Beagle - historia rasy beagle 1.1. Rys historyczny

2. Zdrowie rasy beagle 3. Pielęgnacja psów rasy beagle 4. Najważniejsze cechy zewnętrzne 4.1. Waga i wzrost 4.2. Sierść i maść 4.3. Ogólny wygląd 5. Jak długo żyje pies rasy beagle? 6. Ile kosztuje pies rasy beagle? 7. Ciekawostka 8. Szkolenie psa rasy beagle 9. Charakter psów rasy beagle 10. Dla kogo będzie to idealna rasa psów? 11. Dieta psa rasy beagle


Beagle - historia rasy beagle


Samo pochodzenie nazwy tej rasy nie jest do końca jednoznaczne. Jedna z teorii głosi, że rasa ta wzięła swoją nazwę z francuskiego słowa "beaguele", co oznacza otwarte gardło lub "beugler", czyli ryczeć. Z kolei inni twierdzą, że rasa beagle wywodzi się ze staroangielskiego "beag" - mały. Inni entuzjaści tej rasy twierdzą, że nazwa pochodzi od niemieckiego słowa "begele", a więc karcić.

Rys historyczny


Historia psa rasy beagle sięga XIV wieku. Pochodzenie tych psów przypisuje się Wielkiej Brytanii. Beagle stały się popularną rasą za panowania Edwarda II i Henryka VII, kiedy nazywano je "Glove Beagle", ponieważ były podobno tak małe, że mieściły się w dłoni. Z kolei Elżbieta I była posiadaczką stada "kieszonkowej" odmiany beagle'a o wysokości około 9 cm. Pierwotnie były traktowane jako psy myśliwskie i szkolone do udziału w polowaniach, ale szybko z tego zrezygnowano, gdyż okazywały się zbyt wolne.

Zdrowie rasy beagle


Psy te cieszą się z reguły bardzo dobrym zdrowiem. Najczęściej jednak wśród przedstawicieli tej rasy występują problemy z tarczycą. Zwierzęta te borykają się również z infekcjami ucha oraz dysplazją stawu biodrowego.Pielęgnacja psów rasy beagle


O beagle należy odpowiednio dbać. Sierść tych psów staje się gęstsza zimą i wymaga szczotkowania w celu usunięcia martwej sierści raz lub dwa razy w tygodniu, a jeszcze częściej ten proces należy przeprowadzać w okresie linienia podczas wiosny.

Szczotkowanie zębów psów rasy beagle powinno odbywać się co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, aby zadbać o usunięcie kamienia nazębnego i bakterii. Chcąc uniknąć nieświeżego oddechu najlepiej robić to codziennie.


Pazury staraj się przycinać raz lub dwa razy w miesiącu, o ile pies nie ściera ich naturalnie.

Najważniejsze cechy zewnętrzne


Waga i wzrost


Dorosły, zdrowy pies tej rasy może ważyć między 9 a 14 kg. Wielkość psa beagle wynosi zazwyczaj od 33 do 38 cm.


Sierść i maść


Sierść beagle jest krótka i gęsta, a także odporna na wodę. Wzorzec rasy beagle jako najpopularniejsze umaszczenie wskazuje połączenie koloru czarnego, płowego i białego. Często występującymi odmianami są również umaszczenia czarno-białe, płowe i białe, białe w łaty czy całe białe.

Ogólny wygląd


Wygląd psa rasy beagle w skrócie można opisać jako: mocny, zwarty, szlachetny, nie ociężały. Głowa tych psów jest średniej długości, pozbawiona zmarszczek i fałd. Oczy najczęściej występują w kolorze ciemnobrązowym, są dość duże, nie osadzone głęboko, rozstawione szeroko. Grzbiet prosty i poziomy. Klatka piersiowa głęboka. Uszy są długie, zwisające i cienkie. Charakterystyczną cechą tych psów są krótkie nogi. Nos u beagle'a jest szeroki, z reguły czarny, lecz u niektórych osobników bywa jaśniejszy. Psy rasy beagle posiadają średniej długości ogon, wysoko noszony z końcem w kolorze białym.Jak długo żyje pies rasy beagle?


Psy tej rasy dożywają średnio wieku 10-15 lat.


Ile kosztuje pies rasy beagle?


W Polsce cena szczeniąt rasy beagle waha się między 4000 a 7000 zł.

Ciekawostka


Najprawdopodobniej najbardziej znanym psem rasy beagle jest Snoopy, czyli postać z komiksu "Fistaszki". W latach 60. XX wieku Snoopy stał się maskotką NASA.Szkolenie psa rasy beagle


Beagle szybko się dekoncentrują. Dodatkowo ich niezależność potęguje problemy podczas szkolenia. Wytresowanie niektórych psów tej rasy może zająć nawet rok. Szybko się uczą i są bardzo zdolnymi psami. Pies beagle świetnie radzi sobie np. w pracy w służbach celnych uczestnicząc w wykrywaniu zakazanych towarów na międzynarodowych lotniskach.