Choroba Cushinga jest chorobą przewlekłą, atakującą cały organizm psa, której objawy mocno obniżają jakość życia zwierzęcia i zarazem jego opiekuna. Jakie są przyczyny tej choroby? W jaki sposób należy leczyć psa z chorobą Cushinga?
Spis treści: 1. Podstawowe informacje o chorobie Cushinga 2. Jak rozpoznać chorobę Cushinga? 3. Przyczyny choroby Cushinga 4. Choroba Cushinga a rasy psów 5. Leczenie choroby Cushinga 6. Rokowanie dla psów dotkniętych chorobą Cushinga
Podstawowe informacje o chorobie Cushinga
Choroba Cushinga to wieloobjawowa choroba, która w poważny sposób oddziałuje na cały organizm psów, wyniszczając go stopniowo. Występuje często u psów, które skończą szósty lub siódmy rok życia, chociaż może wystąpić wcześniej. Zazwyczaj rozwija się powoli i na początku nie daje żadnych znaków, że coś jest nie tak. Należy wiedzieć, że zwierzęta dotknięte tą chorobą wytwarzają zbyt duże ilości kortyzolu, a więc hormonu odpowiedzialnego za regulację metabolizmu organizmu. Wpływa to negatywnie na narządy wewnętrzne. W przypadku gdy za nieprawidłowości odpowiada źle funkcjonująca przysadka mózgowa wtedy mamy do czynienia z chorobą Cushinga, natomiast jeżeli problem dotyczy nadczynności kory nadnerczy to mowa o syndromie Cushinga.
Jak rozpoznać chorobę Cushinga?
Bardzo często pierwszymi objawami choroby Cushinga będzie skrajnie wysokie pragnienie, a także częste oddawanie moczu przez Twojego psa. Jeśli zauważysz, że Twój pupil zaczął pić duże ilości wody, a dodatkowo wymusza zbyt wiele razy wyjście z domu, to może być dla Ciebie pierwsza wskazówka o problemie, który mógł zaistnieć. Twoją uwagę powinny również zwrócić inne dziwne zachowania np. gdy pies zacznie jeść więcej pokarmu, a jednocześnie będzie wykazywać się brakiem energii. Jakie jeszcze objawy zespołu Cushinga możesz zaobserwować?
wymioty
biegunka
wypadanie sierści
osłabienie i zanik mięśni
wzdęty brzuch
łuszczenie się naskórka, odbarwienia na naskórku
duszności
bezsenność
drgawki
otyłość
dziwne zachowanie
Jeśli zauważysz jeden lub kilka objawów u swojego czworonoga, nie należy zwlekać i skonsultować się możliwie szybko z lekarzem weterynarii, aby wykonać badania i wykluczyć inne problemy. Psy dotknięte tą chorobą bardzo często cierpią również na cukrzycę, wysokie ciśnienie czy zakrzepy krwi.
Przyczyny choroby Cushinga
Choroba Cushinga występuje wśród czworonogów naturalnie, jednak może być również wywołana podawaniem zbyt dużych dawek takich związków chemicznych jak deksametazon czy prednizon. Nie powinniśmy także przesadzać ze zbyt częstym stosowaniem np. kropli do uszu zawierającymi sterydy, ponieważ są one wchłaniane przez skórę i mogą być przyczyną zespołu Cushinga. Jednak najczęstszą przyczyną choroby Cushinga wśród czworonogów (w około 80-85%) są mikroguzy na przysadce mózgowej. Z kolei delikatne nowotwory jednego lub obu nadnerczy odpowiadają za 10-15% występowania choroby Cushinga u psów.
Choroba Cushinga a rasy psów
Badania naukowców sugerują, że niektóre rasy psów mogą mieć większe predyspozycje do wystąpienia choroby Cushinga. U jakich psów choroba Cushinga pojawia się najczęściej?
jamniki
pudle
beagle
boksery
boston terriery
Leczenie choroby Cushinga
Chorobę Cushinga wśród psów można leczyć farmakologicznie i chirurgicznie. Zdecydowanie częściej podejmuje się to pierwsze leczenie, które pomaga zmniejszyć nadmierne ilości kortyzolu produkowane przez nadnercza. Jest ono zalecane w pierwszej kolejności. Pamiętajmy, że leczenie zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii, który dobierze odpowiednią dawkę leku. W przypadku choroby Cushinga związanej z dolegliwościami przysadki mózgowej wykorzystuje się mitotan oraz trilostan. Jeśli choroba wynika z problemów z nadnerczami to najczęściej stosuje się zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu guza (gdy jest mały i nie jest złośliwy). Zabieg daje w takim przypadku spore szanse na wyleczenie. Ta metoda jest mimo wszystko mniej popularna, ponieważ niesie za sobą większe ryzyko.
Po rozpoczęciu leczenia jesteśmy w stanie zauważyć zmniejszające się objawy w okresie nawet kilku dni (w pierwszej kolejności powinno ustąpić silne pragnienie), natomiast w kolejnych tygodniach dostrzeżemy poprawiający się stan naskórka. Pamiętajmy, że choroba Cushinga jest nieuleczalna, lecz objawy mogą być łagodzone za pomocą środków farmakologicznych.
Rokowanie dla psów dotkniętych chorobą Cushinga
Sama choroba nie stanowi dla psów poważnego zagrożenia życia, jednakże osłabiony układ odpornościowy może wpływać na łatwiejszą zapadalność na inne schorzenia, zwiększać zmęczenie czy skutkować niską aktywnością. Średni czas życia psa od momentu rozpoznania choroby Cushinga wynosi zwykle od dwóch do czterech lat. Wszystko zależy od indywidualnej kondycji czworonoga, prowadzonego leczenia i wieku zwierzęcia.
Sprawdź pozostałe nasze teksty z działu Zdrowie i Pielęgnacja.
Źródło:
https://www.akc.org/expert-advice/health/cushings-disease-in-dogs/
https://dogtime.com/dog-health/788-dogs-with-cushings-disease-aaha