Posiadanie psa lub kota w domu ma niezwykle pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zwierzęta odgrywają w naszym życiu coraz większą rolę, dlatego wielu z nas traktuje je jak członków rodzin. Jakie są zalety posiadania zwierząt?
Spis treści:
Obniżenie poziomu stresu jako zaleta posiadania zwierząt
Codzienny stres bywa bardzo uciążliwy i może negatywnie oddziaływać na naszą kondycję fizyczną oraz psychiczną. Osoby, które mają zwierzęta domowe zyskują szansę, aby w prosty sposób redukować nadmiar stresu. Nawet zwyczajne głaskanie swojego pupila będzie wywoływać efekt tak zwanej fizjologii przynależności, czyli biologicznego stanu relaksacji mającego korzystny wpływ na serce i układ naczyniowy. Nie tylko kontakt fizyczny ma znaczenie. Również sama obecność w domu psa sprawia, że uzyskujemy efekt poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego, co oddziałuje na obniżenie poziomu stresu.
Większa aktywność fizyczna - lepszy stan zdrowia
Pojawienie się czworonożnego członka rodziny wymusza na nas większą aktywność fizyczną. Konieczność wyprowadzania psa daje nam doskonały powód do tego, aby zorganizować rodzinną wyprawę za miasto, do lasu czy chociażby dłuższy spacer w parku. Wykorzystajmy ten czas na wspólną zabawę z naszymi pupilami na otwartej przestrzeni. Korzystnie wpłynie to nie tylko na poprawę naszej kondycji, lecz również stanowić będzie świetną alternatywę dla cyfrowego świata, który pochłania nasze dzieci. Niektóre psy jak na przykład owczarki niemieckie, jack russell terriery czy dobermany uwielbiają ruch. Właściciele psów takich ras mają doskonałą szansę, aby zacząć wspólne bieganie. Korzyści z dodatkowej aktywności będą bezcenne zarówno dla zdrowia ludzi jak i zwierząt.
Nauka odpowiedzialności - dlaczego warto mieć psa lub kota
Kontakt dziecka z psem lub kotem to świetny sposób na naukę odpowiedzialności. Pokażmy naszym pociechom jak troszczyć się o zwierzę. Pozwólmy im być odpowiedzialnymi za nakładanie karmy pupilowi, czyszczenie jego miski, wymianę żwirku w kuwecie czy wyprowadzanie na spacery. Niech nasze dzieci towarzyszą nam podczas wizyt u specjalisty czy w trakcie aplikowania lekarstw. Wspólne lata spędzone z psem lub kotem pozwolą zrozumieć dzieciom na czym polega opieka nad pupilem, a tym samym wykształcą w nich zdolności opiekuńcze. Nabyte umiejętności podczas opiekowania się psem czy kotem z pewnością przydadzą się naszym pociechom w przyszłości w postaci lepszej samodyscypliny, zwiększenia poczucia obowiązku, empatii czy radzenia sobie z różnymi przeciwnościami w dorosłym życiu.
Dzieci uwielbiają zwierzęta domowe
Posiadanie zwierzęcia wpływa korzystnie na rozwój dzieci. Organizowanie wspólnych zabaw czy treningów z naszym zwierzakiem na świeżym powietrzu to idealny sposób, aby odciągnąć dzieci od telefonu czy komputera. Postarajmy się urozmaicać zabawę włączając do tego szeroko dostępne na rynku zabawki dla psów czy kotów. Szybko zauważymy, że nie tylko zwierzaki będą miały frajdę z nowej piłeczki czy wędki. Wspólne zabawy z czworonogiem pozytywnie wpłyną na kondycję psychiczną oraz fizyczną naszych pociech, dzięki czemu będą bardziej zrelaksowane i lepiej będą radzić sobie z różnymi wyzwaniami w codziennym życiu.
Zwiększenie odporności na alergie u dzieci
Wiele osób obawia się o zdrowie swoich dzieci, dlatego odkłada moment dołączenia psa czy kota do swojej rodziny. W rzeczywistości nie ma powodów do obaw. Wyniki badań opublikowane w czerwcu 2011 roku w magazynie „Clinical and Experimental Allegry” dowiodły, że obecność zwierząt domowych w czasie pierwszego roku życia dzieci zmniejsza o połowę ryzyko rozwinięcia alergii na sierść psa czy kota. To dobra wiadomość dla osób, które spodziewają się dziecka, a mają psa. Nie należy przesadzać ze sprzątaniem swojego domu w trosce o wystąpienie alergii u dziecka.
Pies lub kot - idealny towarzysz dla osób samotnych
Towarzystwo psa lub kota może być nie do przecenienia dla osób samotnych. Posiadanie zwierząt ma wpływ na poczucie szczęścia i satysfakcji, dlatego posiadając psa lub kota możemy być mniej narażeni na wybuchy agresji czy choroby układu krążenia. Osoby, które niedawno straciły kogoś bliskiego, zdecydowanie lepiej radzą sobie wypełnieniem pustki w towarzystwie zwierząt, dzięki którym otrzymują silne wsparcie emocjonalne. Samotne osoby posiadające psa lub kota często zyskują tym samym cenne hobby, wypełniające większość ich czasu i pozwalające rozwijać relacje społeczne.
Posiadanie zwierząt a korzyści towarzyskie
Wprowadzenie do domu zwierzęcia wpływa na nasze życie i z pewnością potrafi mocno je urozmaicić towarzysko. Dzięki zwierzętom dużo łatwiej nawiązać nową relację z osobą, która również posiada psa lub kota tej samej rasy, co często przeradza się w silne przyjaźnie czy nawet związki. Sama obecność innych osób, przykładowo w psich wybiegach, to okazja do porozmawiania o zwierzakach, dowiedzenia się czegoś nowego czy chociażby wymiany kilku zwykłych zdań na najprostszy temat. W dobie Internetu nawiązanie relacji z osobami również kochającymi psy lub koty nie stanowi większego wyzwania. To idealny sposób na zorganizowanie wspólnych spacerów czy wycieczek razem z naszymi pupilami.
Pozytywny wpływ zwierząt na rodzinę
Zwierzęta mają pozytywny wpływ na relacje w rodzinie. Nasza uwaga koncentruje się na zwierzęciu, co sprawia, że życie rodzinne wchodzi na inny poziom. Wspólne wycieczki czy zabawy z naszym czworonogiem potrafią dostarczyć mnóstwo pozytywnej energii i wspomnień na całe lata, dzięki czemu chociaż na chwilę jesteśmy w stanie zapomnieć o codziennych troskach, a w przypadku konfliktów szybciej wybaczamy sobie wzajemne błędy.
Źródło:
M. Becker, Jak uwolnić psa od lęku, Wyd. Galaktyka, Łódź 2021.
S. Green, Jak zrozumieć język psa, Wyd. RM, Warszawa 2017.