top of page

Imiona dla psa. Jakie imię wybrać dla swojego psa?

Wybór imienia dla swojego pupila nie musi być prostą sprawą. Przed nami jest dostępnych tyle opcji, że faktycznie możemy mieć problem z wytypowaniem najlepszego imienia dla psa. Sprawdź jakie są nasze propozycje na imię dla czworonoga. Z naszego artykułu dowiesz się również jak szybko i sprawnie nauczyć swojego psiego przyjaciela nowego imienia.


Nauka psa jego nowego imienia

Spis treści:


Wybór imienia - dobrze się zastanów


Podczas wyboru imienia warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim, istotne jest, aby imię dla psa było łatwe do wymówienia i krótkie, umożliwiając psu szybkie zapamiętanie go. Ponadto, należy unikać podobieństwa do innych komend lub imion w domu, aby nie wprowadzać zamieszania u psa. Imię powinno być dobrze dopasowane do rasy, wyglądu i osobowości psa, tak aby odzwierciedlać jego indywidualność.


Kolejnym ważnym aspektem jest upewnienie się, że imię nie jest obraźliwe lub nieodpowiednie, zarówno dla psa, jak i dla innych osób. Ważne jest, aby imię było adekwatne i pozbawione jakichkolwiek negatywnych konotacji. Należy również unikać imion, które mogą być nieodpowiednie w pewnych sytuacjach społecznych.

Warto wybierać imię, które nie jest zbyt popularne, aby wyróżnić swojego pupila. Imię, które jest mniej powszechne, może pomóc w budowaniu indywidualności i unikalności psa.


Uroczy Cavalier king charles spaniel leżący na łóżku

Pamiętaj, że imię dla psa powinno budzić pozytywne skojarzenia i sprawiać przyjemność zarówno tobie, jak i Twojemu psu. Radosne imię może wspomóc budowanie pozytywnego wizerunku psa oraz pozytywnej atmosfery wokół niego.


Lista imion dla psów popularnych w Polsce


Jakie imię nadać psu? Z takim pytaniem borykają się nowi właściciele czworonogów. Mamy dla Ciebie kilka propozycji imion, które na pewno warto rozważyć. W naszym kraju królują imiona takie jak na przykład:


Maks, Dejzi, Reksio, Karmel, Pchełka, Szarik, Misiek, Bąbel, Kajtek, Toffik, Rico, Hugo, Rocky, Rambo, Puszek, Pimpek, Rex, Diesel, Filuś, Saba, Simba, Dino, Benek, Zorro, Czarna, Saba, Pluto, Fuks.


Uroczy młody pies podczas odpoczynku.

Oryginalne imiona dla psa


Zdarza się, że właściciele nadają swoim pupilom imiona bardzo oryginalne. Chcą w ten sposób podkreślić znaczenie swojego psa, a także często wykazać się poczuciem humoru. Jeżeli również myślisz o tym, aby wyróżnić się z tłumu i nie nazywać swojego czworonoga po prostu Maks czy Reksio, to skorzystaj z naszej listy - wybierz oryginalne imię dla swojego psa:


Bigos, Kapsel, Oliwka, Sajgonka, Bruno, Zenit, Grey, Iks, Radon, Budyń, Krokiet, Pulpet, Kluska, Feniks, Lika, Luna, Sushi, Boczek, Bingo, Dorsz, Lajla, Digo, Power, Flash.


Ludzkie imiona dla psa


Nazywanie psa ludzkim imieniem może okazać się jakimś sposobem rozwiązania sytuacji, w której nie możemy zdecydować się na żadne inne imię. Nazwij psa imieniem, które dobrze Ci się kojarzy i wywołuje pozytywne wspomnienia. Musimy również pamiętać o tym, że nadanie psu ludzkiego imienia może powodować w nim dezorientację np. gdy usłyszy wołanie skierowane do jakiejś osoby. Może doprowadzić to do sytuacji, w której Twój pies przestanie reagować na imię, które zostało dla niego wybrane.


Właściciel przytula swojego szczęśliwego psa.

Imiona słynnych psów


Słynnych psów w popkulturze jak wiadomo nie brakuje. Jeśli masz problem z wybraniem imienia dla swojego pupila możesz rozważyć jedno ze znanych psich imion. Zaczerpnięcie imienia od jednego ze słynnych psów nie musi być czymś złym, a wręcz przeciwnie. Możecie tylko wywołać miłe wspomnienia z dzieciństwa gdy marzyliście o psie, który widzieliście np. na ekranie kina. Poniżej przedstawiamy listę wybranych znanych psich imion:


 • Beethoven - popularny bohater filmowy, który charakteryzował się swoją niezdarnością i przyjacielskim usposobieniem.

 • Buddy - Golden Retriever, który zdobył sławę jako pies czujący i pomagający swojemu właścicielowi w filmie "Szósty zmysł".

 • Snoopy - znany ze swojej wyobraźni, był postacią komiksową i bohaterem popularnej serii Peanuts.

 • Szarik - owczarek niemiecki znany z serialu telewizyjnego "Czterej pancerni i pies" wyprodukowanego w Polsce w latach 1966-1970.

 • Lassie - bohater filmu familijnego "Lassie, wróć!" z 1943 w reżyserii Freda M. Wilcoxa na podstawie powieści Erica Knighta pod tym samym tytułem.

 • Łajka - znana z tego, że w 1957 roku została wystrzelona na orbitę okołoziemską w radzieckim sztucznym satelicie Sputnik 2.

 • Balto - znany z przewodzenia jednemu z najbardziej słynnych psich zaprzęgów podczas wyścigu serum do Nome w Alasce.

 • Hachiko - znany z wierności, czekał na swojego zmarłego właściciela przez wiele lat na stacji kolejowej w Tokio.

Bernardyn odpoczywający na trawie.

Najpopularniejsze imiona w Stanach Zjednoczonych


Jeżeli szukasz inspiracji, aby nadać psu ciekawe imię, może warto spojrzeć na najpopularniejsze angielskie imiona. Większość z nich jest łatwa w wymowie i do zapamiętania. Świetnie nadadzą się dla małych psów.

Najpopularniejsze imiona dla suczek w 2022 roku:

 1. Luna

 2. Bella

 3. Daisy

 4. Lucy

 5. Willow

 6. Penny

 7. Saide

 8. Maggie

 9. Rosie

 10. Ruby

Poniżej znajdziecie listę najpopularniejszych psich imion w 2022 roku:

 1. Max

 2. Milo

 3. Cooper

 4. Charlie

 5. Teddy

 6. Tucker

 7. Buddy

 8. Bear

 9. Rocky

 10. Leo

Jak nauczyć psa reagować na jego nowe imię?


W momencie gdy chcesz nauczyć psa reagować na jego nowe imię skup się na kilku najważniejszych elementach. Proces nauki zacznij od spokojnego miejsca, aby Twój czworonożny przyjaciel nie rozpraszał się. Najlepiej zacząć w domu. Postaraj się wymawiać imię psa spokojnym i przyjaznym tonem głosu. Ważne jest to, aby wybrać dla psa imię krótkie, jednoznaczne, które łatwo zapamięta. Zacznij od zwrócenia uwagi psa gwiżdżąc lub cmokając, a w jak spojrzy na Ciebie to wypowiedz jego imię głośno i wyraźnie, nie dodając żadnych innych słów więcej.


Postępuj stopniowo, zwiększając trudność treningu, na przykład wołając psa z większej odległości. Powiąż imię z pozytywnymi doświadczeniami, takimi jak zabawa, smaczny posiłek czy pieszczoty, aby psu było miło reagować na nie.

Pies słuchający komend właściciela.

Następnie przenieś się z Twoim psem w miejsce, gdzie będzie dostępnych więcej zewnętrznych bodźców odwracających uwagę. W parku, czy na podwórku na spacerze, zacznij zwracać się do swojego pupila nowym imieniem, gdy idzie obok Ciebie lub bawicie się. Naukę możesz wzmocnić ulubionym smakołykiem, w momencie gdy pozytywnie zareaguje na wypowiedziane imię. W kolejnym etapie możesz nauczyć psa reagować na jego imię wraz z komendą "siad", "do nogi" itd.


Czy da się zmienić imię psa?


Zmiana imienia dla psa, nawet jeśli pochodzi ze schroniska, jest możliwa i czasem konieczna z różnych powodów takich jak: adaptacja do nowego środowiska, uniknięcie konfliktu z innymi imionami w domu lub nadanie psu nowej tożsamości. Aby skutecznie przeprowadzić zmianę imienia psa, istnieje kilka istotnych kroków, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Wybierz odpowiednie nowe imię. Starannie obserwuj psa i zastanów się, jakie imię najlepiej oddaje jego wygląd, charakter i indywidualność.

 2. Przygotuj się na zmianę. Zmiana imienia psa może wymagać czasu i zaangażowania. Bądź gotów do konsekwentnego stosowania nowego imienia i do poświęcenia czasu na dostosowanie psa do niego.

 3. Stopniowo wprowadzaj nowe imię. Zacznij od dodawania nowego imienia do dotychczasowego, stopniowo eliminując stare. Na początku możesz używać obu imion równocześnie, a następnie stopniowo przestawiać się na wykorzystywanie wyłącznie nowego imienia.

 4. Wykorzystuj pozytywne wzmocnienie. Za każdym razem, gdy wołasz psa nowym imieniem i otrzymujesz pozytywną reakcję, nagradzaj go smakołykiem, pochwałą lub zabawą. To pomoże psu nawiązać pozytywne skojarzenia z nowym imieniem.

 5. Bądź konsekwentny i cierpliwy. Kontynuuj konsekwentne używanie nowego imienia i bądź cierpliwy. Zmiana imienia może zająć trochę czasu, szczególnie jeśli pies był przyzwyczajony do starego imienia.

Sprawdź pozostałe nasze teksty z działu Ciekawostki.


Źródło: https://www.akc.org/expert-advice/lifestyle/most-popular-dog-names/ M. Kępa, Mój pies. Rasy i tresura, Wyd. Arystoteles, Warszawa 2023.

bottom of page