top of page

Jak obliczyć wiek psa? Poradnik, tabela

Nie wiesz jak określić wiek psa? Chcesz wiedzieć ile lat ludzkich ma Twój czworonożny członek rodziny? W tym artykule podpowiadamy jak przeliczyć to w prosty sposób.



Spis treści:


Dlaczego warto znać wiek psa?


Przeliczanie psich lat na wiek ludzki może pomóc oszacować, na jakim etapie życia jest Twój czworonożny przyjaciel i jak odpowiednio dostosować sposób jego opieki. Przykładowo dla psów seniorów warto kupować karmę inną niż dla psów dorosłych, dostosowaną składem do wieku czworonoga. Podobnie rzecz ma się w przypadku szczeniaków, którym nie należy podawać karmy dla dorosłych czworonogów, gdyż młode psy potrzebują innych składników odżywczych potrzebnych do rozwoju. Trening czy uczenie komend także muszą być odpowiednio dostosowane do wieku czworonoga, ponieważ psy dorastające mogą inaczej reagować niż osobniki dorosłe.



Wiek człowieka a psi wiek


W przeszłości, kiedy nie były jeszcze dostępne publikacje ze szczegółowymi metodami przeliczania wieku czworonogów na ludzkie lata, stosowano uproszczony przelicznik - mianowicie jeden rok psa to siedem lat życia człowieka. Swoją genezę popularny przelicznik wziął od statystyki życia ludzi i czworonogów w latach 50. XX wieku, gdy średnio człowiek dożywał "siedemdziesiątki", a psy żyły około 10 lat. Przedstawiając jak szybko nasi psi przyjaciele dojrzewają w stosunku do życia ludzi, starano się zachęcić właścicieli czworonogów do częstszych wizyt u lekarzy weterynarii. Obecnie możemy pozwolić sobie na bardziej precyzyjne obliczenie wieku psów o czym więcej piszemy poniżej.



Jak przeliczyć psie lata?


Aby przeliczyć wiek psa na ludzkie lata możesz skorzystać z poniższej tabelki. W przejrzysty sposób przedstawiamy jak oszacować wiek psa na podstawie wielkości rasy.


Wiek psa na ludzkie lata
źródło: American Kennel Club

Objawy starzenia się psa

W przypadku psów objawy starzenia się będą często widoczne po stanie ich uzębienia. Czworonogom, które skończyły dwa lata zęby mogą zacząć delikatnie matowieć i żółknąć, natomiast gdy osiągną wiek 5-10 lat pojawią się pierwsze oznaki chorób uzębienia.


Mniejsze psy starzeją się wolniej od ras olbrzymich, jednak u wszystkich czworonogów w wieku seniora pojawiają się te same oznaki:

  • problemy ze słuchem

  • siwiejąca sierść

  • zapalenie stawów

  • mniejsza skłonność do aktywności ruchowych

  • słabszy wzrok

  • mętne oczy

  • większy niepokój

  • dezorientacja


Które psy żyją dłużej?


Każda rasa psów starzeje się w różny sposób, jednak jak już wyżej wspominaliśmy psy ras małych starzeją się najwolniej, co jednocześnie oznacza, że żyją najdłużej. Psy dużych ras jako szczeniaki stosunkowo wolno dojrzewają, lecz średni wiek osiągają mając już nawet pięć lat. Dlaczego tak się dzieje, że mniejsze psy żyją dłużej? Jedną z przyczyn może być masa czworonogów w stosunku do wymiarów serca - przykładowo dogi niemieckie średnio żyją około dziesięć lat. Naukowcy oszacowali, że każde 4 kg masy ciała psa skraca wiek o około miesiąc. Psy ras dużych szybciej przechodzą proces dojrzewania, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości wzrostu komórek, nowotworów i chorób związanych z dojrzałym wiekiem.


Sprawdź inne nasze teksty.


Źródło:

https://www.akc.org/expert-advice/health/how-to-calculate-dog-years-to-human-years/

bottom of page