top of page

Kot brytyjski krótkowłosy - cechy, charakter, cena

Popularny "Brytyjczyk" należy do rasy największych kotów krótkowłosych. Jest przyjazny, inteligentny i opanowany. Z uwagi na swój uroczy wygląd, a także łatwą w pielęgnacji sierść należy do jednych z najpopularniejszych kotów domowych.



Spis treści:


Historia rasy


Historia kotów brytyjskich sięga czasów imperium rzymskiego. To właśnie dzięki Rzymianom kot ten trafił na Wyspy Brytyjskie, gdzie do dzisiaj jest niezwykle popularny. Hodowla kotów brytyjskich mocno rozwinęła się w czasach epoki wiktoriańskiej. Po raz pierwszy na oficjalnych wystawach koty brytyjskie zaprezentowano w 1871 roku. Podczas I i II wojny światowej kot brytyjski praktycznie wyginął. Ostatecznie udało się odtworzyć tę rasę, czego efektem są liczne warianty kolorów i wzorów sierści tego kota.


Jak wygląda kot brytyjski krótkowłosy?


Kot ten jest krępej budowy ciała, o regularnych proporcjach i z szeroką klatką piersiową. Posiada dość krótkie, lecz masywne nogi z zaokrąglonymi łapkami. Charakteryzuje się okrągłą głową osadzoną na masywnej szyi, szeroko rozstawionymi i niedużymi uszami z zaokrąglonymi końcami, pełnymi i zaokrąglonymi policzkami oraz znacznie zaakcentowanym podbródkiem. Oczy tej odmiany kota brytyjskiego są duże, szeroko otwarte i rozstawione. Z kolei czoło wypukłe, prowadzące do szerokiego nosa. Ogon kota brytyjskiego jest gruby i z zaokrągloną końcówką.


https://pixabay.com/photos/788537

Najważniejsze cechy kotów rasy brytyjskiej


Ile żyją koty brytyjskie krótkowłose?


Długość życia kota brytyjskiego wynosi z reguły od 12 do 17 lat.


Waga i rozmiar


Kot brytyjski krótkowłosy ma najczęściej rozmiar od 55 do 64 cm i waży średnio od 3 do 7 kg.


Sierść


Sierść kota brytyjskiego krótkowłosego jak sama nazwa wskazuje jest krótka, ale również gęsta i sprężysta. Występuje w wielu kolorach (ponad 100 odmian kolorystycznych i wzorów). Możemy spotkać umaszczenie jednobarwne czekoladowe, czarne, białe, rude, liliowe, a także dwubarwne czy pręgowane w licznych barwach. Najbardziej popularnym kolorem sierści występującym wśród tej rasy jest szary (British Blue), często określany jako kot brytyjski niebieski.


Ile kosztuje kot brytyjski krótkowłosy?


Nabyć kota tej rasy można już dysponując kwotą około 1000 złotych. Górna granica ceny za zakup brytyjskiego kota krótkowłosego osiąga nawet 4500 złotych. Ostateczna cena zależy od wielu czynników m.in. rodzaju rodowodu, renomy hodowli, przeznaczenia czy zdobytych tytułów.


Pielęgnacja kota brytyjskiego krótkowłosego


Koty brytyjskie zdecydowanie nie należą do zbyt wymagających pod względem pielęgnacji. Szczotkowanie kota brytyjskiego miękką szczotką raz w tygodniu okaże się wystarczające i pomoże w usunięciu martwych włosów. W okresie linienia warto czesać kota częściej. Regularnie sprawdzaj czy Twój kot ma czyste uszy. Jeśli stwierdzisz, że są zabrudzone, należy je przetrzeć najlepiej miękką bawełnianą szmatką, delikatnie nasączoną mieszanką ciepłej wody i octu jabłkowego w proporcji 50:50. Warto również pamiętać o regularnym przecieraniu kącików oczu miękką szmatką, aby usunąć z nich wszelkie pojawiające się wydzieliny. Staraj się nie czyścić obu oczu tym samym kawałkiem szmatki, żeby uniknąć rozprzestrzeniania się ewentualnej infekcji.


https://pixabay.com/photos/1272701

Hodowla kotów brytyjskich krótkowłosych


Decydując się na zakup kota od hodowcy warto zweryfikować czy należy do związku felinologicznego. Możemy również sprawdzić hodowlę szukając opinii w Internecie, zwracając szczególną uwagę na temat badań zwierząt, ich kondycji czy podawanej karmy. Brytyjskie koty krótkowłose z reguły rzadko można spotkać w schroniskach, lecz z pewnością nie zaszkodzi zwrócić się do klubów zrzeszających hodowców, czy jakiś kot szuka nowej rodziny.


Żywienie kota brytyjskiego krótkowłosego


Koty brytyjskie krótkowłose powinny być karmione z umiarem. Niestety kot brytyjski jest łasuchem i bardzo łatwo o nadwagę czworonoga tej rasy. Aby temu zapobiec nie możemy zapominać o odpowiedniej diecie. Warto wybierać mokre karmy pełnowartościowe, bezzbożowe, pozbawione ulepszaczy i barwników. Zapewnimy w ten sposób swojemu pupilowi odpowiednią ilość białka, a także witamin. Jeśli posiadasz dorosłego kota brytyjskiego zwróć uwagę czy karma w swoim w składzie posiada taurynę i olej z łososia. Pamiętaj, że w razie wątpliwości zawsze możesz skonsultować dietę swojego czworonożnego przyjaciela z lekarzem weterynarii czy hodowcą krótkowłosych kotów brytyjskich i znaleźć odpowiedni sposób żywienia Twojego zwierzęcia.


Charakter kotów brytyjskich krótkowłosych


Koty brytyjskie uwielbiają zabawę ze swoim opiekunem zwłaszcza do drugiego roku życia. Oczywiście po osiągnięciu dojrzałości z uwagi na swoją dość masywną budowę ciała nie będą mistrzami refleksu czy szybkości. Warto wiedzieć, że koty brytyjskie szybko się nudzą, dlatego dobrze jest zaciekawić pupila interesującymi zabawami, przy okazji dbając o jego stan kondycji.


Charakter brytyjskich kotów można generalnie określić jako spokojny i przyjazny, co z pewnością zachęci osoby szukające towarzystwa wśród czworonogów. Są również zwierzętami bardzo inteligentnymi i mało kapryśnymi.



Zdrowie kota brytyjskiego krótkowłosego


Koty tej rasy najczęściej borykają się z problemem kardiomiopatii przerostowej, czyli wrodzonej wady mięśnia sercowego co w następstwie doprowadza do pogrubienia ścian lewej komory. Sytuacja ta dotyczy jednak wielu innych ras kotów zarówno tych rasowych jak i mieszanych. Wśród kotów rasy brytyjskiej mogą również pojawiać się problemy z zapaleniem dziąseł. Z reguły jednak koty te są uważane za zdrowe i odporne na wiele chorób. Mimo wszystko warto przynajmniej raz w roku odwiedzić swojego weterynarza, aby przeprowadzić najważniejsze badania i upewnić się, że Twój pupil nie boryka się z żadnymi problemami zdrowotnymi.


https://pixabay.com/photos/3287993

Kontakt z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi


Kot brytyjski należy do ulubieńców dzieci, które kochają głaskać jego miękkie futro, jednak trzeba pamiętać, że zwierzę to nie zabawka i należy go oswoić z obecnością naszych pociech. Kot ten z reguły bardzo dobrze toleruje życie wśród dzieci, oczywiście o ile będą zachowywać się wobec niego z odpowiednim szacunkiem i empatią. Kot brytyjski nie do końca czuje się komfortowo trzymany i noszony przez człowieka, dlatego zwróć uwagę szczególnie dzieciom, aby tego nie robiły. Co ważne ''Brytyjczyk" dobrze odnajduje się w obecności innych zwierząt domowych, dlatego jeśli planujesz powiększenie swojej czworonożnej rodziny, to będzie idealnym wyborem.


Sprawdź inne teksty na naszym blogu dotyczące ras kotów.


Źródło:

G. Meadows, E. Flint, Kot. Poradnik opiekuna, Wyd. RM, Warszawa 2012.

https://cattime.com/cat-breeds/british-shorthair-cats

bottom of page