top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Kot perski - charakter, cechy, cena

Koty perskie trudno pomylić z inną rasą. Ich charakterystyczny wygląd ceniony jest przez wielu miłośników kotów na całym świecie. Czworonogi te są również bardzo przyjazne co powoduje, że dobrze czują się w rodzinach z dziećmi. Poznaj bliżej tego niezwykłego kota.


Koty perskie są niezwykle urocze

Spis treści:


Historia rasy


Korzenie rasy kotów perskich sięgają starożytnej Persji (obecnie terytorium Iranu). Chociaż dokładne pochodzenie nie jest dobrze udokumentowane, koty te rozwinęły się w regionie otaczającym Persję. Przede wszystkim podziwiano je za długą i piękną sierść, a także za wyraziste rysy pyska.


Koty perskie pojawiły się w Europie dzięki kupcom i odkrywcom pod koniec XIX wieku. Europejscy hodowcy rozpoczęli selektywną hodowlę persów w celu poprawy ich cech fizycznych, co zaowocowało ustanowieniem standardów rasy. Ten okres selektywnej hodowli pomógł ukształtować kota perskiego, jakiego znamy współcześnie.


Kot perski należy do niezwykle uroczych czworonogów, dlatego szybko stał się modną rasą i zyskał uznanie w rejestrach kotów pod koniec XIX wieku. Ich wyjątkowy wygląd, w tym okrągłe głowy, krótkie nosy i gęsta, lejąca sierść, sprawiły, że były bardzo poszukiwane jako zwierzęta domowe oraz koty wystawowe. Persy są podziwiane za ich piękno i łagodny temperament, co przyczyniło się do tego, że szybko zyskały popularność w XX i XXI wieku.


Wygląd kota perskiego


W przypadku kota perskiego jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech jest wyjątkowa budowa pyska. Koty te mają bowiem okrągłą głowę z pełnymi policzkami, co nadaje im słodki i przypominający lalkę wygląd. Ich nos jest krótki, a także często odsunięty do tyłu, tworząc charakterystyczny płaski wygląd. Koty perskie zachwycają dużymi, wyrazistymi i szeroko rozstawionymi oczami. Mogą one przybierać różne kolory i odcienie w tym m.in.: niebieski, zielony, miedziany. Ich oczy urzekają i dodają tajemniczości czarującemu pyskowi.


Persy mają piękne niebieskie oczy

Kot perski posiada mocne i muskularne ciało. Ma średniej wielkości klatkę piersiową i krótką, mocną szyję. Pomimo solidnej budowy pers zachowuje ogólne wrażenie wdzięku i elegancji. Jego nogi są krótkie i mocne, dobrze wspierają jego zaokrągloną sylwetkę. Łapy persa są małe i okrągłe, co dopełnia czarujący wygląd omawianej rasy. Dzięki dobrze wyważonym proporcjom ciała i delikatnym ruchom kot perski emanuje poczuciem piękna i wyrafinowania.


Najważniejsze cechy ras kotów perskich


Waga i rozmiar


Koty rasy perskiej ważą przeważnie od 3 do 5,5 kg. W kłębie kot perski osiąga wielkość od 30 do 35 cm.


Jak długo żyje kot perski?


Kot perski żyje średnio od 10 do 15 lat.


Sierść


Najbardziej charakterystyczną cechą kota perskiego jest długa i jedwabista sierść. Dostojnie układa się na ciele, tworząc atmosferę królewskości. Jeżeli chodzi o umaszczenia kotów perskich to występują one w szerokiej gamie kolorystycznej, od jednolitych odcieni po dwukolorowe, a nawet pręgowane wzory. Sierść wymaga regularnej pielęgnacji, aby zapobiec matowieniu i utrzymać ją w optymalnej kondycji. Futro kota perskiego naprawdę przyciąga uwagę, dodając tym kotom uroku i piękna.


Ile kosztuje kot perski?


Cena kota perskiego może wahać się w Polsce od około 2000 do 3500 zł.


Kot perski charakter


Kot perski uważany jest za spokojnego i zrównoważonego czworonoga. Zazwyczaj koty te nie są skłonne do zbyt długiej zabawy czy angażowania się w mocno energiczne działania. Omawiane czworonogi lubią spokojne miejsca, gdzie mogą się odprężyć i zrelaksować. Naturalnie właściciele kotów perskich muszą zadbać o odpowiednią stymulację umysłową swoich pupili za pomocą interaktywnych zabawek. Zapewnienie im zrównoważonych zabaw może pomóc w utrzymaniu ich zaangażowania umysłowego i szczęścia.


Z reguły koty perskie dobrze żyją z innymi zwierzętami domowymi i są znane ze swojej zdolności do dogadywania się. Preferują harmonię i unikają konfrontacji, dzięki czemu nadają się do domów, w których mieszkają inne zwierzęta.

Koty perskie zachwycają swoim wyglądem
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Persian-Cat-Kali-7-years-old.JPG

Persy znane są ze swojej czułej i kochającej natury. Często tworzą silne więzi ze swoimi ludzkimi towarzyszami i lubią przebywać w ich obecności. Doceniają delikatną uwagę i chętnie kładą się na kolanach lub obok swoich właścicieli na wiele godzin. Koty perskie dobrze czują się w towarzystwie ludzi i są oddanymi oraz lojalnymi zwierzętami domowymi.


Na ogół omawiane koty są powściągliwe i mają tendencję do obserwowania otoczenia, zanim w pełni się zaangażują. Znane są ze swojej spostrzegawczej natury, obserwując otoczenie z ciekawością. Chociaż początkowo mogą być ostrożne w stosunku do nieznanych osób lub sytuacji, to gdy poczują się bezpiecznie, mogą stać się bardziej otwarte i ufne.


Jakiej pielęgnacji wymaga kot perski?


Kot pers wymaga uwagi ze względu na długą i gęstą sierść, którą należy regularnie pielęgnować, aby zapobiec matowieniu i problemom ze skórą. Bez odpowiedniej opieki persy mogą rozwinąć infekcje skóry, szczególnie w obszarach narażonych na gromadzenie się wilgoci. Regularne szczotkowanie, kąpiel w razie potrzeby oraz utrzymywanie sierści w czystości i dobrym stanie może pomóc w zapobieganiu problemom skórnym.

Sierść kotów perskich wymaga regularnej pielęgnacji
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Persian_Cat_by_Pouria_Afkhami_pixoos.jpg

Persy z uwagi na budowę pyska mogą być podatne na problemy z oczami. Regularna pielęgnacja oczu kota wilgotną ściereczką czy specjalnym środkiem do tych zabiegów mogą okazać się niezwykle pomocne. Kontroluj czy Twój kot nie ma problemów z oczami. Sygnałem ostrzegawczym będą różnego rodzaju wydzieliny, zaczerwienienia czy podrażnienia oczu. Jeżeli zauważysz powyższe symptomy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który wprowadzi odpowiednie leczenie.


Żywienie kota perskiego


Kluczowe znaczenie w przypadku kota perskiego ma zapewnienie mu zbilansowanej pod względem odżywczym diety i karmienie karmą wyłącznie najwyższej jakości. Wybierając karmę dla swojego persa powinniśmy kierować się tym, czy została opracowana specjalnie dla ras kotów długowłosych lub dla specyficznych potrzeb tych kotów. Staraj się wybierać karmy zawierające wysokiej jakości źródła białka, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz zbilansowaną mieszankę witamin i minerałów. Unikaj żywności z nadmiarem wypełniaczy, sztucznych dodatków lub składników niskiej jakości.


Persy potrafią mieć problemy z układem moczowym, takie jak kamienie nerkowe lub kryształy. Kot perski potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, które jest niezbędne do utrzymania zdrowia układu moczowego. Mokra karma dla kotów może w tym przypadku okazać się bardzo pomocna. Ponadto zapewnienie im źródła czystej i świeżej wody przez cały czas ma kluczowe znaczenie dla ich nawodnienia.

Koty perskie wymagają szczególnej opieki ze strony opiekuna
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Super_flyffy_cat_(5364339790).jpg

Regularny harmonogram karmienia ma również spore znaczenie w przypadku tych kotów. Staraj się karmić swojego pupila o stałych porach, każdego dnia, dzieląc porcję na mniejsze posiłki, aby zapobiec przejadaniu się i przybieraniu na wadze. Z pewnością nie jest korzystne dla persów pomijanie jedzenia w ciągu dnia, czy nieregularność, ponieważ może prowadzić do ich otyłości. Kluczowe jest monitorowanie tego ile zjadł Twój kot i odpowiednie dostosowanie diety do jego ogólnej kondycji.


Należy mieć na uwadze to, że koty perskie są bardziej podatne na tworzenie się kul włosowych ze względu na ich długą sierść. Podawanie karmy zawierającej błonnik może wspomóc trawienie i zmniejszyć tworzenie się kul włosowych.


Zdrowie kotów perskich


Koty perskie posiadają tendencję do kilku problemów zdrowotnych będących konsekwencją ich szczególnych cech fizycznych. Zapoznajmy się z najważniejszymi chorobami, które dotykają te urocze koty:


  • Z uwagi na krótki i płaski nos, a także specyficzną budowę pyska persy mogą mieć problemy z oddychaniem. Szczególnie objawia się to poprzez chrapanie czy świszczący oddech. Powodem takiego stanu jest zespół brachycefaliczny, który dotyka rasy o krótkich pyskach. W tym przypadku ważne jest, aby zapewnić kotom perskim dostęp do pomieszczeń z dobrą cyrkulacją powietrza.

  • Koty te miewają również tendencję do chorób oczu, objawiających się nadmiernym łzawieniem, infekcjami, wrzodami rogówki. Oczy persów mogą być podatne na podrażnienia i wymagają regularnego czyszczenia. Osoby planujące zakup czworonogów omawianej rasy muszą liczyć się również z tym, że ich pupile mogą cierpieć na postępujący zanik siatkówki (PRA) i zespół policystycznych nerek (PKD), które wpływają na pogorszenie kondycji ich wzroku.

  • Persom dokuczają także problemu natury dentystycznej. Z uwagi na skrócone szczęki i zarazem stłoczone zęby, czworonogi te miewają problemy z dziąsłami, kamieniem nazębnym czy próchnicą. Pomóc może regularna kontrola jamy ustnej, mycie zębów czy podawanie smakołyków dentystycznych.

  • Koty perskie mają skłonność do szybkiego przybierania na wadze. Właściciele tych czworonogów powinni szczególną uwagę poświęcać właściwej diecie swojego pupila, kontrolowania porcji karm oraz regularności dostarczania pokarmów. Otyłość może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym kłopotów ze stawami, cukrzycy i chorób serca.


Koty perskie lubią od czasu do czasu być same
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bicolor_Persian.jpg

Kontakt z dziećmi


Koty perskie będą dobrymi towarzyszami dla dzieci z uwagi na ich cierpliwość i łatwość do przystosowania się do środowiska rodzinnego, w tym właśnie do interakcji z dziećmi. Dostojna postawa persów może być uspokajająca dla najmłodszych.


Warto jednak nauczyć dzieci tego jak należy postępować z kotem, aby zapewnić pozytywne i bezpieczne wrażenia zarówno dziecku, jak i kotu. Przedstawiamy kilka porad jak można tego dokonać:

  • Spraw by dzieci były delikatne wobec kota perskiego i pełne szacunku. Zaprezentuj jak bezpiecznie i spokojnie podejść do kota, bez gwałtownych ruchów czy głośnych dźwięków, które mogą zestresować czworonoga i w konsekwencji spłoszyć go. Naucz dziecko jak delikatnie głaskać kota, bez ciągnięcia za sierść, uszy czy ogon.

  • Cały czas kontroluj interakcje dzieci z Twoim kotem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zwierzę nie jest źle traktowane, a w razie potrzeby zawsze możesz zainterweniować jeśli kot będzie źle traktowany. Twoja obecność zapewni bezpieczeństwo zarówno dzieciom jak i pupilowi, a także uchroni przed przypadkowymi stratami.

  • Możesz również pokusić się o nauczenie dzieci tego jak rozpoznawać oznaki stresu czy dyskomfortu u kota perskiego jak na przykład spłaszczone uszy, machający ogon lub próby ukrycia się. Dzięki temu rozwiniesz u swoich pociech empatię i rozpoznawanie potrzeb kota.

  • W przypadku kotów perskich ważne jest zapewnienie im spokojnego miejsca, w którym będą mogły odpocząć, spędzić czas z dala od dzieci. Może to być specjalne miejsce w izbie, osobny pokój z wygodnym legowiskiem, czy po prostu jakaś kryjówka, w której kot będzie mógł na jakiś czas się schować i odpocząć.


Źródło: G. Meadows, E. Flint, Kot. Poradnik opiekuna, Wyd. RM, Warszawa 2012. https://cattime.com/cat-breeds/persian-cats https://www.thesprucepets.com/persian-cat-breed-5220970

bottom of page