top of page

Kot turecki van - cechy, charakter, pielęgnacja

Kot turecki van jest niezwykle przyjacielskim i serdecznym czworonogiem. To również zwierzę bardzo ruchliwe i skłonne do zabawy, a przy tym niewymagające szczególnej pielęgnacji. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech wyglądu tego kota jest biała i miękka sierść z kasztanowo-rudymi plamami.


https://pixabay.com/photos/cat-turkish-van-white-pets-714668/

Spis treści:

Rys historyczny rasy kotów tureckich


Kot turecki van pochodzi z okolic jeziora Van położonego w południowo-wschodniej Turcji. W tym rejonie omawiane czworonogi żyły w izolacji, dzięki czemu nabrały cech charakterystycznych wyłącznie dla tej rasy, a więc bardzo rzadkiego biało-kasztanowego umaszczenia. Koty te zaczęły być popularne w Europie po tym jak sprowadzono pierwsze okazy do Wielkiej Brytanii w latach 50. XX wieku, natomiast oficjalnie jako rasa zostały uznane w 1969 roku przez Governing Council of the Cat Fancy.


Wygląd kota tureckiego van


Turecki van jest kotem średniej wielkości. Jego głowa jest zazwyczaj mała lub średnia, zwężająca się ku podbródkowi. Uszy są mocno owłosione, dość długie i spiczaste. Oczy całkiem duże, przeważnie zaokrąglone i bursztynowe. Czasami tureckie vany mają jedno oko niebieskie, a drugie bursztynowe. Nos u tych kotów jest różowy i średniej wielkości. Tułów wydłużony oraz gibki. Nogi umięśnione, średniej długości, a stopy okrągłe, mocno owłosione między palcami. Cechą charakterystyczną wyglądu tych zwierząt jest również długi oraz puszysty ogon.


Kot turecki van
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:GizemliKediler_Bey_Bunyamin_(Beebe)_TUV_d_63_male_EX1_CAC_(cropped).JPG

Cechy charakterystyczne


Jak długo żyje?


Zadbany kot turecki van może dożyć nawet 17 lat. Średnia długość życia tego czworonoga kształtuje się na poziomie 12-17 lat.


Waga i rozmiar


Koty tureckie van osiągają rozmiar od 35 do 43 cm oraz wagę od 4,5 do nawet 8 kg.


Sierść

Sierść kota tureckiego jest miękka, średnio długa w kolorze białym z kasztanowo-rudymi plamami na głowie, a także na ogonie. W okolicach szyi, na brzuchu i nogach sierść jest dłuższa. Pełną długość sierść osiąga gdy kot skończy dwa lata. Dopuszczalne są kasztanowe plamy na grzbiecie. Futro tureckiego vana jest nieprzemakalne.


Kot turecki van
https://pixabay.com/photos/cat-white-turkish-van-feline-pet-1581689/

Ile kosztuje kot turecki?


Koty tej rasy mogą kosztować w okolicach 3500 złotych. Wszystko zależy od płci zwierzęcia i tego jak popularna jest hodowla.


Zdrowie tureckich vanów


Kot rasy turecki van zasadniczo jest odporny na wiele chorób i nie dotykają go większe problemy zdrowotne, co może mieć istotne znaczenie dla wielu osób rozważających zakup czworonoga. Jedną z chorób dotykającą te koty jest kardiomiopatia przerostowa, czyli wrodzona wada mięśnia sercowego prowadząca do pogrubienia ścian serca, co przeradza się w niewydolność tego organu i w skrajnych przypadkach może oznaczać nagłą śmierć. Kolejna przypadłość tych kotów występujących w białym umaszczeniu to podatność na głuchotę.


Kot turecki van
https://pixabay.com/photos/awesome-beautiful-blue-eyes-cool-1725123/

Pielęgnacja tureckiego vana


Turecki van ma sierść pozbawioną podszerstka, dlatego cotygodniowe czesanie okaże się w zupełności wystarczające. Koty te tracą sierść na wiosnę i jesień. Starsze koty tej rasy wymagać będą częstszego czesania. Aby zapobiegać chorobom przyzębia zaleca się szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy w tygodniu. Nie można zapomnieć o przycinaniu paznokci (najlepiej raz na kilka tygodni). Warto zwracać uwagę na przestrzenie między opuszkami, w których mogą skrywać się resztki żwirku lub po prostu brud przyniesiony np. z ogrodu. Regularnie kontroluj stan uszu, a w razie zabrudzeń przetrzyj je delikatnie za pomocą wacika nawilżonego roztworem wody i octu jabłkowego.


Charakter i zachowanie tureckiego vana

Typowy turecki van to kot bardzo towarzyski i przywiązany do członków rodziny. Czasami zdarza się tak, że specjalnym uczuciem obdarzy jedną lub dwie osoby, lecz z reguły będzie przyjazny do wszystkich, z którymi na co dzień przebywa. Należy pamiętać, że kot ten nie będzie zachwycony będąc skrępowany w uścisku. Jeśli będzie mocno zdenerwowany zwróć uwagę na jego nos. Jeśli zmieni kolor z jasnoróżowego na ciemnoróżowy, da Ci wyraźny sygnał, że należy zostawić go w spokoju. Chociaż turecki van nie jest kotem do głaskania na kolanach, to jednak będzie chciał spać w Twoim łóżku.


Jakich aktywności potrzebuje kot turecki van? Otóż czworonogi te uwielbiają naukę sztuczek czy aportowanie. Stosuj zabawki pozwalające im symulować rzucanie się na zdobycz. Kot turecki van słynie z tego, że lubi kontakt z wodą. Bez problemu opanuje obsługę kranów. Nie zdziw się więc jeśli Twój kot w upalne dni będzie przesiadywać w zlewie. Posiadając kota tureckiego vana niezbędne wydaje się zabezpieczenie toalet, basenu czy jacuzzi, aby mieć nadzór nad wodnymi zabawami Twojego pupila.


Kot turecki van ma też w zwyczaju przesiadywać w jak najwyższych miejscach danego pomieszczenia. Często dla zabawy i z czystej ciekawości będzie zrzucać różne przedmioty. Lepiej nie trzymać cennych pamiątek w zasięgu łapek tego kota.


Kot turecki van
https://pixabay.com/photos/awesome-beautiful-blue-eyes-cool-1725124/

Kontakt z dziećmi i zwierzętami

Kot turecki van uwielbia towarzystwo dzieci. Zwierzę to lubi wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe, dlatego będzie chętne do wspólnych zabaw z Twoimi dziećmi, które przy okazji będą miały z tego dużo frajdy. Warto zaopatrzyć się w zabawki, wędki, dzięki którym Twój kot nie będzie się nudzić. Pamiętaj, że kot turecki van posiada duże pokłady energii, które musi rozładować. Warto urozmaicać zabawy z kotem, aby szybko go nie zniechęcić. Nadzoruj dzieci i dopilnuj, aby nie ciągnęły go za sierść czy ogon.


Koty tureckie dobrze tolerują obecność innych zwierząt, zwłaszcza gdy wspólnie się wychowywały. Jeśli chodzi o koty, to najlepiej dogaduje się z przedstawicielami tej samej rasy. Posiadając dojrzałego osobnika staraj się stopniowo wprowadzać do domu kolejne zwierzaki, aby mieć pewność, że się zaprzyjaźnią.


Zobacz nasze pozostałe teksty dotyczące ras psów i kotów.


Źródło:

https://cattime.com/cat-breeds/turkish-van-cats#/slide/1

http://www1.fifeweb.org/dnld/std/TUV.pdf

bottom of page