top of page

Maine coon - charakter, zdrowie, pielęgnacja

Maine coony to jedne z największych kotów domowych. Posiadają piękną i gęstą sierść. Są towarzyskie i przyjazne wobec dzieci oraz innych zwierząt. Są również świetnymi łowcami i uwielbiają zabawki, szczególnie te imitujące polowanie.Spis treści:Historia rasy maine coon


Rasa maine coon pochodzi z Nowej Anglii ze stanu Maine, gdzie w przeszłości były popularnymi i skutecznymi łowcami myszy na okrętach. Były również wykorzystywane jako koty myśliwskie i hodowlane. Nie ma zbyt wielu źródeł dotyczących pochodzenia tej rasy. Niektóre plotki głoszą, że zostały sprowadzone do Ameryki już przez Wikingów. Mimo wszystko pierwsze opublikowane wzmianki o maine coonach zaczynają się od 1861 roku i poświęcone były czarno-białemu kotu tej rasy o imieniu Kapitan Jenks z oddziału Horse Marines. Rasa kotów maine coon doczekała się w 1953 roku swojego pierwszego klubu miłośników. Wkrótce po tym zostały one oficjalnie przyjęte do grona kotów rasowych przez amerykańskie stowarzyszenie felinologiczne.


Jak długo żyją maine coony?


Długość życia kota rasy maine coon wynosi przeważnie od 9 do 15 lat.Cechy charakterystyczne rasy maine coon


Waga i rozmiar


Dorosłe koty maine coon osiągają wagę od 4 do 8 kg i długość od nosa do ogona w granicach od 75 do 100 cm.


Sierść


Sierść maine coonów jest wodoodporna i dwuwarstwowa: składa się z podszerstka oraz okrywowych włosów. Jest jedwabista i lekko tłusta, dzięki temu dobrze znosi deszcz czy śnieg. Sierść u tych kotów jest dłuższa na brzuchu, grzbiecie, tylnych nogach czy ogonie, natomiast krótsza na głowie, szyi i łopatkach. Cechą charakterystyczną tej rasy jest umaszczenie w dowolnym kolorze. Błędnie uznaje się, że maine coony występują tylko w umaszczeniu brązowym z pręgami. Spotyka się te koty w jednolitych kolorach takich jak czarny, biały czy rudy. To co wyróżnia również te koty to kryza na szyi, która zwłaszcza u samców jest bardzo gęsta i sięga od nasady uszu.Jak wyglądają maine coony?


Koty rasy maine coon trudno pomylić z innymi z uwagi na duże rozmiary, kanciasty kształt oraz opadającą i gęstą sierść. Posiadają muskularny, masywny tułów, solidne, mocne nogi, a także okrągłe stopy z kępkami długich włosów dających wrażenie śnieżnych rakiet. Głowa main coona jest średnich rozmiarów, nieco kanciasta z mocnym podbródkiem. Nos jest jednakowo szeroki na całej swej długości. Charakterystyczną cechą wyglądu omawianych kotów są również duże, wysoko osadzone i szerokie u nasady uszy. Oczy tych kotów są duże i okrągłe, najczęściej przybierają barwę niebieską, zieloną lub pomarańczową.Ile kosztują maine coony?


Przedstawiciele tej rasy kosztują najczęściej od 2000 do 3500 zł w zależności od hodowli i ogólnej kondycji danego kota.


Żywienie kotów maine coon


Właściciele kotów ras silnie zbudowanych powinni szczególną uwagę poświęcać temu, aby nie przekarmić swojego czworonoga. Maine coony są podatne na dysplazję stawu biodrowego, dlatego nie można doprowadzić do nadwagi kota jeśli nie chcemy, aby stała mu się krzywda. Pilnowanie odpowiedniej wagi kota tej rasy jest bardzo ważne z uwagi na tendencję do tycia tego zwierzęcia. Aby zachować zdrową sylwetkę maine coona warto pilnować dziennej dawki karmy i przede wszystkim nie pozostawiać jedzenia w misce dostępnej dla kota przez cały dzień. W odpowiednim dopasowaniu diety dla Twojego maine coona na pewno pomoże lekarz weterynarii.


Charakter kotów maine coon


Jedną z najważniejszych cech charakteru tych kotów jest to, że tolerują różne zachowania czy osobowości ludzi i bez większych problemów przystosowują się do nas. Są kotami, które chcą przebywać blisko człowieka, lecz pamiętaj, że jego celem nie będzie wyłącznie leżenie Ci na kolanach. Main coony uwielbiają się bawić. Zwłaszcza jeśli zabawa będzie doskonalić umiejętności chwytania czy skakania. Koty te są świetnymi łowcami, lubią też aportować.Koty tej rasy są bardzo ufne wobec dzieci. Pozwolą na wiele naszym pociechom, które będą mogły bez problemu bawić się z nimi. Main coony dogadują się z kotami pozostałych ras, a także psami, dzięki ich przyjaznemu usposobieniu. Mimo wszystko nowe zwierzęta należy wprowadzać do domu stopniowo, aby mieć pewność, że czworonogi będą się dogadywać.


Pielęgnacja maine coonów


Rasa kotów maine coon posiada delikatną i długą sierść, która wymaga odpowiedniego traktowania, aby utrzymać ją w idealnej kondycji. Właściciele kotów maine coon powinni regularnie szczotkować swoje czworonogi przynajmniej raz w tygodniu. Koty te lubią kontakt z wodą, dlatego nie powinny buntować się przeciwko kąpielom, które pomogą w utrzymaniu pięknego wyglądu sierści. Należy pamiętać o przycinaniu pazurów kota raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Co kilka dni przyglądaj się uszom swojego kota i usuwaj nadmierne zabrudzenie. Maine coony mają tendencję do chorób przyzębia, dlatego tak ważne jest dbanie o regularne mycie zębów kota.Zdrowie kota maine coon


Problemy zdrowotne dotykają zarówno koty rasowe jak i mieszane. Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych chorób spotykanych wśród maine coonów:

  • zespół policystycznych nerek

  • dysplazja stawu biodrowego

  • rdzeniowy zanik mięśni

  • kardiomiopatia przerostowa serca

Interesują Cię rasy kotów? Dowiedz się więcej o pozostałych kotach tutaj.Źródło:

G. Meadows, E. Flint, Kot. Poradnik opiekuna, Wyd. RM, Warszawa 2012.bottom of page