top of page

Psi język czyli jak czytać mowę ciała twojego czworonoga

Psia mowa ciała potrafi przekazać nam wiele cennych informacji, które mogą pomóc w odczytaniu zachowania czy zamiarów twojego pupila. Nauka interpretacji zachowań psa to pewien proces, którego efekty doceni z pewnością każdy początkujący właściciel czworonogów. Jak odczytywać mowę ciała zwierzęcia zlęknionego, gotowego do ataku czy nieśmiałego? Skupmy się na kilku podstawowych reakcjach psów i postarajmy się odczytać gesty, którymi komunikują się czworonogi.



Spis treści:


Zachowanie psa w sytuacji zagrożenia


W sytuacji gdy pies poczuje strach dość łatwo będziesz w stanie to odczytać. Przede wszystkim zwróć uwagę na postawę ciała zwierzęcia. Zaniepokojone psy lekko obniżają grzbiet, a także uginają nieco łapy. Być może Twój pupil zareaguje tak na widok innego, dużego psa. W tym momencie przygotowuje się do ucieczki lub do obrony, o ile wymagać będzie tego sytuacja. Pies wyraża poczucie zagrożenia jeżąc sierść na karku i łapach starając się wyglądać na większego. Niektóre czworonogi czując niepokój będą lizały swoje łapy. Opuszczony, a także podkulony ogon psa, to kolejna oznaka (zwłaszcza u psów o sylwetce wilka), że jest zestresowany. Warto również skupić się na uszach, po których zinterpretujemy co czuje w danym momencie czworonóg. Uszy psa odchylone do tyłu, lecz uniesione na tle, aby słyszeć dźwięki dookoła, to wyraźna oznaka niepokoju. Łatwo rozpoznać tę sytuację, gdyż pies w tym momencie rozchyli nozdrza i będzie aktywnie węszyć. Lecz gdy czworonóg przyciśnie uszy do głowy, to będzie jasny sygnał strachu.


Język ciała gdy pies jest radosny


Radosny pies zazwyczaj jest skory do zabaw. Bez problemu odczytasz zamiary swojego czworonoga, którego postawa będzie przypominać szczeniaka. Głowa psa i przednie łapy będą obniżone do poziomu ziemi, natomiast tylna część jego tułowia będzie uniesiona ku górze. Szczęśliwy pies merda ogonem żywiołowo, dając tym samym sygnał, że jest rozluźniony, zadowolony, zaciekawiony i gotowy do zabawy. Być może w tym momencie wyczuł, że chcesz się z nim pobawić lub wkrótce wyjdziecie razem na spacer. Często pies pokazuje swoją radość kręcąc się w kółko i jednocześnie przy tym skacząc. Uszy psa w momencie rozluźnienia i odprężenia będą swobodnie zwisały.



Mowa ciała psa agresywnego


Gdy pies znajduje się w sytuacji zagrażającej jego bezpieczeństwu, może stać się agresywny. Odsłonięte zęby, napięte wargi, zmarszczona skóra na nosie i warczenie to jasny komunikat, że pies chce nas ostrzec przed możliwym atakiem. W tym momencie jego ciało będzie naprężone, pierś wysunięta do przodu, ogon podkulony, a sierść na grzbiecie i karku uniesiona. Gdy zwierzę ma ochotę zaatakować będzie wpatrywać się w obiekt. Uszy psa będą sztywno postawione, lekko skierowane do przodu. Jak uniknąć ataku? Najważniejsze co możesz zrobić to nie ulegać panice. Pod żadnym pozorem nie odwracaj się tyłem do psa, nie próbuj uciekać i nie krzycz. Staraj się spoglądać w bok, w dół i powoli mrugać. Być może wtedy pies zrozumie komunikat, że nie chcesz sprawiać kłopotów i odejdzie. Jeżeli nadal będzie się w ciebie wpatrywać zrób kilka kroków do tyłu. Gdy pies nie ruszy, możesz kontynuować stopniowe wycofywanie się. Rób to powoli i delikatnie odwracaj się do niego bokiem, cały czas nie spoglądając mu w oczy.



Psi język gestów - rozczarowanie, uległość i nieśmiałość


Czasem pies jest czymś rozczarowany. Mowa ciała psa pozwala nam odczytać ten fakt poprzez opuszczoną i wysuniętą głowę do przodu. Twój pupil będzie się w ciebie wpatrywać, machając z boku na bok swoim ogonem. Swoją postawą będzie np. starał się wymusić zmianę decyzji właściciela, gdy ten jednak nie będzie chciał go zabrać ze sobą na spacer.



Obserwowanie psiego języka ciała z pewnością okaże się przydatne przy poznawaniu nowego psa. Jak będzie wyglądać postawa psa nieśmiałego? Z tym nie powinno być większego problemu, bo czworonóg zakomunikuje, że jest zdenerwowany i nieufny obniżając swoją postawę, kładąc po sobie uszy, podwijając ogon, czasami lekko unosząc jedną z łap. W tym momencie postaraj się zyskać jego zaufanie obniżając się do jego poziomu. Nie patrz bezpośrednio na niego, staraj się skierować głowę w bok. Jeśli masz smakołyk, połóż go na otwartej dłoni i powoli skieruj ją w stronę psa. Ten raczej nie oprze się przekąsce, co powinno stanowić początek relacji.



Mowa ciała czworonoga pokazuje nam uległość w sytuacji gdy położy się sztywno na plecach, odsłoni brzuch, a jego ogon będzie zasłaniać genitalia. Pies mówi w ten sposób, że jest bardzo szczęśliwy, ufa tobie i spodziewa się wkrótce czegoś przyjemnego. Mowa psa w postawie uległości ma jeszcze jedno znaczenie. Zwierzę reaguje w ten sposób wobec ludzi, których nie zna, ale których musi tolerować ponieważ są przykładowo nowymi znajomymi jego pana. Jeżeli pies się rozluźni, położy pysk na ziemi i pozwoli ci się pogłaskać po brzuchu, to będzie wyraźny sygnał, że oswoił się z twoją obecnością.



Język ciała psa - pozostałe komunikaty


Ból lub smutek - język ciała psa zakomunikuje ten stan poprzez wyprostowany grzbiet, nisko zawieszony ogon, którym zwierzę będzie powoli kołysać z jednej strony na drugą czy spuszczone uszy.


Zaufanie - gdy opiekun zyska zaufanie, pies może okazać to na różne sposoby: poprzez kładzenie głowy na kolanach, wpatrywanie się (nie unika kontaktu wzrokowego), lizanie, nadstawianie np. brzucha do podrapania czy chowanie rzeczy opiekuna pod jego nieobecność by wypełnić po nim pustkę.


Próba złagodzenia sytuacji - w sytuacji gdy twój pies zrobił coś nie tak, będzie delikatnie się przybliżać lub zastygnie w bezruchu.


Zachęta do zabawy - kiedy dowiesz się, że pies ma ochotę na zabawę? Może dać ci to do zrozumienia poprzez delikatne uniesienie przedniej łapy lub też wykonanie delikatnego ukłonu wraz ze szczeknięciem.


Musimy pamiętać, że psi język gestów jest bardzo złożony i nie wszystkie komunikaty można przypisywać do każdej rasy. Nauczenie się mowy ciała psów wymaga czasu i doświadczenia, a także wyraźnej obserwacji swojego psa. Mimo wszystko posiadanie wiedzy na temat tego jak wygląda zachowanie psa w różnych sytuacjach może okazać się pomocne w rozwijaniu pozytywnej więzi ze swoim czworonogiem.


Sprawdź inne nasze teksty.


Źródło:

S. Green, Jak zrozumieć język psa, Wyd. RM, Warszawa 2017.

M. Kępa, Mój pies. Rasy i tresura, Wyd. Arystoteles, Warszawa 2023.

G. Meadows, E. Flint, Pies. Poradnik opiekuna, Wyd. RM, Warszawa 2012.



bottom of page