top of page

Żywienie szczeniąt - najważniejsze porady


Karmienie czworonogów w pierwszych miesiącach życia jest niezwykle ważne z punktu widzenia ich dalszego rozwoju. To również spora odpowiedzialność, której powinien sprostać każdy opiekun. O czym należy pamiętać podając szczenięciu pokarm? Na jaką karmę się zdecydować? Ile razy dziennie należy karmić szczenię? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania.Spis treści:

1. Czym karmić szczeniaka?

2. Podstawowe zasady karmienia szczeniaka

2.1. Dokarmianie ze stołu to błąd

2.2. Nie śpiesz się z karmieniem

2.3. Podawaj szczeniakowi przekąski dla niego przeznaczone

2.4. Zapewnij szczenięciu dostęp do świeżej wody

2.5. Postaw na regularność karmienia

2.6. Od kiedy podawać karmę dla psów dorosłych?

3. Ile razy dziennie karmić szczenię?

4. Wymagania żywieniowe rosnących psów

5. O czym należy pamiętać?

6. Czego nie podawać psu?

Czym karmić szczeniaka?


Prawidłowy rozwój szczenięcia to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jego kondycję w dalszym życiu. Zwykle po około 6-8 tygodniach psy są gotowe na przyjmowanie pokarmu stałego. Jednym z rekomendowanych sposobów żywienia rosnących psów jest podawanie im pełnoporcjowych karm mokrych, odpowiednio zbilansowanych, dostarczających zwierzęciu optymalną ilość niezbędnych składników odżywczych. Chcąc urozmaicić dietę psa, możesz serwować mu niewielkie kawałki marchewki lub jabłka - będzie to pyszna, niskokaloryczna i co najważniejsze bogata w witaminy przekąska.Podstawowe zasady karmienia szczeniaka


Dokarmianie ze stołu to błąd


Przez lata ewolucji psy wypracowały różne sposoby wykorzystywania ludzkiej uległości, aby w łatwy sposób otrzymywać jedzenie. Na każdym etapie życia pies potrafi "żebrać" o jedzenie, rzucając chociażby błagalne spojrzenia w kierunku swojego opiekuna. Karmienie psa resztkami ze stołu może nie jest najlepszym pomysłem. Wysoko przetworzone potrawy mogą doprowadzić do poważnych problemów żołądkowych Twojego szczeniaka. Postaraj się również wytłumaczyć pozostałym domownikom, zwłaszcza dzieciom, aby nie ulegali pokusie "błagającego" psa i nie dokarmiali go swoim jedzeniem, zwłaszcza czekoladą.


Nie śpiesz się z karmieniem


Sprowadzając szczenię do domu nie zaczynaj od karmienia - może to wywołać u niektórych z nich lęk separacyjny. Zamiast tego skup się na zabawie ze zwierzakiem lub pielęgnacji.Podawaj szczeniakowi przekąski dla niego przeznaczone

Tresując szczeniaka w początkowym okresie życia staraj się nagradzać go odpowiednimi przysmakami dostosowanymi do jego wieku. Będą one przede wszystkim niewielkie i miękkie, aby uniknąć problemów z ewentualnym zakrztuszeniem czy trawieniem. Ważne, aby podawane przysmaki nie stanowiły więcej niż 10% karmy podawanej zwierzęciu.


Zapewnij szczenięciu dostęp do świeżej wody


Dbaj o to, aby Twój piesek zawsze miał dostęp do świeżej wody. Wymieniaj ją regularnie co kilka godzin nawet jeśli nie została zużyta. Myj miskę na wodę codziennie, aby uniknąć gromadzenia się na niej bakterii.


Postaw na regularność karmienia


W żywieniu psów rosnących ważna jest regularność. Wypracuj zdrowe nawyki ze swoim psim przyjacielem i podawaj mu jedzenie o regularnych porach i w podobnych ilościach. Jeśli nie jesteś w stanie samemu dopilnować tej zasady, poproś o pomoc innego członka rodziny lub przyjaciół, aby podali psu pokarm. Aby wyszkolić swojego pupila i pozbyć się niechcianych nawyków, karm go od 10 do 20 minut.


Od kiedy podawać karmę dla psów dorosłych?


Proces przestawiania szczeniąt na karmę dla dorosłych psów powinien odbywać się stopniowo. Wśród psów ras małych może to nastąpić w wieku od 7 do 9 miesiąca życia. Z kolei w przypadków psów ras dużych przestawianie na nową karmę powinno zaczynać się w wieku między 12 a 14 miesiącem. Pamiętajmy, że lepiej karmić psa dłużej karmą dla szczeniąt, niż wcześniej zacząć podawać karmę dla dorosłych czworonogów.Ile razy dziennie karmić szczenię?


Posiadacze nowego psiego członka rodziny często zadają sobie pytanie, ile razy należy karmić szczeniaka, aby mu nie zaszkodzić. Odpowiedzi może udzielić poniższa tabela żywienia szczeniąt opracowana przez American Kennel Club:

szczenię 6-12 tydzień

cztery razy dziennie

szczenię 3-6 miesiąc

trzy razy dziennie