top of page

Żywienie szczeniąt - najważniejsze porady


Karmienie czworonogów w pierwszych miesiącach życia jest niezwykle ważne z punktu widzenia ich dalszego rozwoju. To również spora odpowiedzialność, której powinien sprostać każdy opiekun. O czym należy pamiętać podając szczenięciu pokarm? Na jaką karmę się zdecydować? Ile razy dziennie należy karmić szczenię? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania.



Spis treści:


Czym karmić szczeniaka?


Prawidłowy rozwój szczenięcia to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jego kondycję w dalszym życiu. Zwykle po około 6-8 tygodniach psy są gotowe na przyjmowanie pokarmu stałego. Jednym z rekomendowanych sposobów żywienia rosnących psów jest podawanie im pełnoporcjowych karm mokrych, odpowiednio zbilansowanych, dostarczających zwierzęciu optymalną ilość niezbędnych składników odżywczych. Chcąc urozmaicić dietę psa, możesz serwować mu niewielkie kawałki marchewki lub jabłka - będzie to pyszna, niskokaloryczna i co najważniejsze bogata w witaminy przekąska.



Podstawowe zasady karmienia szczeniaka


Dokarmianie ze stołu to błąd


Przez lata ewolucji psy wypracowały różne sposoby wykorzystywania ludzkiej uległości, aby w łatwy sposób otrzymywać jedzenie. Na każdym etapie życia pies potrafi "żebrać" o jedzenie, rzucając chociażby błagalne spojrzenia w kierunku swojego opiekuna. Karmienie psa resztkami ze stołu może nie jest najlepszym pomysłem. Wysoko przetworzone potrawy mogą doprowadzić do poważnych problemów żołądkowych Twojego szczeniaka. Postaraj się również wytłumaczyć pozostałym domownikom, zwłaszcza dzieciom, aby nie ulegali pokusie "błagającego" psa i nie dokarmiali go swoim jedzeniem, zwłaszcza czekoladą.


Nie śpiesz się z karmieniem


Sprowadzając szczenię do domu nie zaczynaj od karmienia - może to wywołać u niektórych z nich lęk separacyjny. Zamiast tego skup się na zabawie ze zwierzakiem lub pielęgnacji.



Podawaj szczeniakowi przekąski dla niego przeznaczone

Tresując szczeniaka w początkowym okresie życia staraj się nagradzać go odpowiednimi przysmakami dostosowanymi do jego wieku. Będą one przede wszystkim niewielkie i miękkie, aby uniknąć problemów z ewentualnym zakrztuszeniem czy trawieniem. Ważne, aby podawane przysmaki nie stanowiły więcej niż 10% karmy podawanej zwierzęciu.


Zapewnij szczenięciu dostęp do świeżej wody


Dbaj o to, aby Twój piesek zawsze miał dostęp do świeżej wody. Wymieniaj ją regularnie co kilka godzin nawet jeśli nie została zużyta. Myj miskę na wodę codziennie, aby uniknąć gromadzenia się na niej bakterii.


Postaw na regularność karmienia


W żywieniu psów rosnących ważna jest regularność. Wypracuj zdrowe nawyki ze swoim psim przyjacielem i podawaj mu jedzenie o regularnych porach i w podobnych ilościach. Jeśli nie jesteś w stanie samemu dopilnować tej zasady, poproś o pomoc innego członka rodziny lub przyjaciół, aby podali psu pokarm. Aby wyszkolić swojego pupila i pozbyć się niechcianych nawyków, karm go od 10 do 20 minut.


Od kiedy podawać karmę dla psów dorosłych?


Proces przestawiania szczeniąt na karmę dla dorosłych psów powinien odbywać się stopniowo. Wśród psów ras małych może to nastąpić w wieku od 7 do 9 miesiąca życia. Z kolei w przypadków psów ras dużych przestawianie na nową karmę powinno zaczynać się w wieku między 12 a 14 miesiącem. Pamiętajmy, że lepiej karmić psa dłużej karmą dla szczeniąt, niż wcześniej zacząć podawać karmę dla dorosłych czworonogów.



Ile razy dziennie karmić szczenię?


Posiadacze nowego psiego członka rodziny często zadają sobie pytanie, ile razy należy karmić szczeniaka, aby mu nie zaszkodzić. Odpowiedzi może udzielić poniższa tabela żywienia szczeniąt opracowana przez American Kennel Club:

szczenię 6-12 tydzień

cztery razy dziennie

szczenię 3-6 miesiąc

trzy razy dziennie

szczenię 6-12 mieiąc

dwa razy dziennie

Uwaga - należy pamiętać, że każde zwierzę jest inne, nawet jeżeli bierzemy pod uwagę psy tej samej rasy. Dostosowanie odpowiedniej diety i określenie ilości posiłków dla Twojego pupila może wymagać konsultacji z hodowcą lub lekarzem weterynarii.


Wymagania żywieniowe rosnących psów


Białko - pierwszy okres życia psa, czyli zaraz po odstawieniu mleka matki, wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na białko. Zalecana wartość białka w przeliczeniu na suchą masę karmy to wartość 22-32%.

Tłuszcz - jest źródłem energii i pomaga w przyswajaniu witamin rozpuszczonych w tłuszczach. Zbyt duża ilość tłuszczu w diecie szczeniąt może prowadzić do otyłości i chorób ortopedycznych. Zawartość tłuszczu powinna wynosić od 10 do 25% w suchej masie karmy.

Wapń - w przypadku szczeniąt ras małych zapotrzebowanie na wapń sięga od 0,7 do 1,7% w suchej masie. Z kolei jeśli chodzi o szczenięta ras dużych są one bardziej wrażliwe na niedobory wapnia dlatego najlepiej skonsultować tę kwestię ze swoim lekarzem weterynarii.



O czym należy pamiętać?

Żywienie zwierząt to niezwykle odpowiedzialne zajęcie. Pamiętajmy, aby nie przekarmić szczeniaka, gdyż zbyt szybkie tempo wzrostu i przybierania na wadze może spowodować problemy zdrowotne, zwłaszcza dysplazję stawów biodrowych. Dotyczy to szczególnie szczeniąt dużych ras, które nie mają szybkiego tempa wzrostu.


Jeżeli planujesz zmianę karmy zrób to stopniowo i w odpowiednich proporcjach. Staraj się podawać pokarm wg następującego założenia:

1. dzień

25% nowej karmy

2. dzień

50% nowej karmy

3. dzień

75% nowej karmy

4. dzień

100% nowej karmy


Czego nie podawać psu?


Jednym z częstszych błędów popełnianych w żywieniu psów, zwłaszcza juniorów, jest podawanie im różnego rodzaju kości drobiowych czy wieprzowych w postaci surowej, gotowanej i suszonej (wyjątek będą stanowić psy na diecie BARF). Kości potrafią rozpadać się na małe części, co może doprowadzić do udławienia się szczeniaka, uszkodzeń jamy ustnej, gardła czy jelit. Chcąc uniknąć zaparć lub ran w jamie ustnej naszego pieska warto zastąpić je gryzakami przeznaczonymi dla szczeniąt (np. suszone uszy, suszone skóry, suszone przełyki wołowe itd.) których szeroki wybór znajdziesz w sklepach zoologicznych.


W okresie rozwoju szczenięcia nie podawaj swojemu czworonogowi karm przeznaczonych dla psów dorosłych, które mogą pozbawić go potrzebnych mu składników odżywczych. Karmy dla szczeniąt dostępne na rynku są starannie opracowywane przez producentów, aby zapewniały odpowiedni rozwój juniorów. Zwracaj uwagę, aby karmy nie zawierały zbóż, a także sztucznych aromatów.


Przejdź dalej by zobaczyć więcej naszych tekstów.

Źródło:

G. Meadows, E. Flint, Pies. Poradnik opiekuna, Wyd. RM, Warszawa 2012

https://vcahospitals.com/know-your-pet/feeding-growing-puppies

https://www.akc.org/expert-advice/health/puppy-feeding-fundamentals


bottom of page