top of page

Jak przewozić psa w samochodzie? 7 najważniejszych porad

Upragnione wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To czas, w którym będziemy często podróżować podczas dłuższych jak również krótszych wyjazdów z naszymi czworonogami. O czym warto pamiętać przy przewożeniu psa samochodem?




Zaplanuj trasę z wyprzedzeniem


Jazdę samochodem ze swoim pupilem najlepiej odpowiednio wcześniej zaplanować. Jeżeli czas podróży jest długi wybierzmy miejsca odpoczynku. Każdy pies ma swoje potrzeby i podobnie jak człowiek musi odetchnąć od jazdy samochodem. Przed wykupieniem noclegu, sprawdź dokładnie, czy dane miejsce jest przyjazne zwierzętom. Wybieraj przystanki, które mają chociaż trochę miejsca na to, aby Twój pupil mógł się wybiegać.



Przed wyjazdem przeprowadź kontrolę


Przed dłuższą podróżą samochodem upewnij się, że Twój pies jest zdrowy i ma aktualne szczepienia. Odwiedź w tym celu lekarza weterynarii, który przeprowadzi niezbędne badania. Przygotuj się do wyjazdu kupując wszelkie niezbędne leki dla Twojego czworonoga. Pamiętaj, że nie wszędzie mogą one być dostępne. Na terenie kraju możemy swobodnie przewozić zwierzęta. Jeżeli jednak planujesz przekroczyć granice Polski, dobrze byłoby sprawdzić jakie zaświadczenia wymagane są w danym kraju. Takie informacje znajdziesz na stronach Unii Europejskiej z poradami dla podróżujących ze zwierzętami.


Zapewnij bezpieczeństwo podczas podróży samochodem


Podczas przewożenia psa samochodem ważne jest, aby unieruchomić czworonoga i zapewnić mu tym samym bezpieczeństwo. Staraj się również zapobiec rozproszeniu jego uwagi. Możesz użyć transportera lub szelek dla psów, które mocuje się do pasa bezpieczeństwa. Przed podróżą przyzwyczaj psa do transportera czy szelek, aby nie był zestresowany w aucie.


W trakcie podróży psy nie powinny swobodnie wędrować w samochodzie. Nie jest dopuszczalne pozwolenie na wystawienie głowy psu przez okno, ponieważ stwarza to ryzyko obrażeń. Pamiętaj, że wszystkie okna i drzwi powinny być zamknięte w trakcie jazdy z czworonogiem. Chcąc zabezpieczyć psa przed nadmiernymi promieniami słońca możesz rozważyć instalację rolet okiennych.


Jeżeli Twój pies cierpi na chorobę lokomocyjną, nakarm go lekkim posiłkiem na kilka godzin przed podróżą. Unikaj karmienia, gdy samochód jest w ruchu. Skonsultuj się z weterynarzem w sprawie leków lub naturalnych środków, które pomogą złagodzić chorobę lokomocyjną.


Spakuj niezbędne rzeczy


Przed wyjazdem ze swoim psim przyjacielem, przygotuj torbę z niezbędnymi rzeczami dla niego takimi jak np. pokarm, przekąski, woda, smycz, woreczki na odchody, zabawki czy najważniejsze leki. Nie zapomnij o niezbędnych dokumentach gdy planujesz wyjazd poza kraj.



Rób przerwy w trakcie przewozu psa


Zaplanuj regularne przerwy co kilka godzin, aby Twój pies mógł rozprostować nogi, zająć się potrzebami fizjologicznymi czy trochę poćwiczyć. Korzystaj z miejsc przyjaznych zwierzętom, umożliwiającym odpoczynek lub parków na krótkie spacery czy zabawę.


Stwórz wygodną przestrzeń psu


Podczas przewożenia psa warto przygotować mu wygodną przestrzeń w samochodzie. Wyłóż siedzenie lub podłogę bagażnika znanym psu kocem, kołderką czy materacem, aby było mu miło i przytulnie. Zatroszcz się o dobrą wentylację i kontroluj temperaturę w aucie, aby zadbać o właściwy komfort wszystkich podróżujących.


Przy przewożeniu psa samochodem możesz zadbać również o muzykę. Wybieraj spokojne piosenki tak, aby stworzyć uspokajającą atmosferę dla psa podczas podróży. Znajome zapachy, takie jak koc lub ulubiona zabawka, również mogą pozytywnie wpłynąć na zwierzę w czasie jazdy.


Nie zostawiaj psa samego


Jedna z najważniejszych zasad każdego posiadacza zwierząt powinna brzmieć - nie zostawiam pupila w aucie. Nigdy tego nie róbmy, nawet jeśli wydaje nam się, że wychodzimy gdzieś na krótko i kilka czy kilkanaście minut nie zaszkodzi. Niestety, zwłaszcza w upalne dni samochody nagrzewają się bardzo szybko.


Pozostawienie zwierzęcia w pojeździe nawet z uchylonymi oknami niewiele pomoże, ponieważ i tak temperatura w środku będzie bardzo uciążliwa. To może doprowadzić do udaru cieplnego, nawet w łagodne dni. Jeśli musisz opuścić samochód, zabierz ze sobą psa.

bottom of page