top of page

Odrobaczanie psa. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Odrobaczanie jest niezwykle ważnym elementem opieki nad psem, którego nie powinniśmy lekceważyć. Sprawdź jakie objawy mogą wskazywać na obecność pasożytów u Twojego psa. Jakie są sposoby na walkę z pasożytami?



Bernardyn na spacerze w lesie




Regularne odrobaczanie psa


Nasze psy mogą być narażone na różne wewnętrzne pasożyty żerujące głównie w jelicie cienkim takie jak glisty, tasiemce czy robaki, które mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych u czworonoga. Główne z dolegliwości dotykających zwierzęta mające kontakt z pasożytami to: utrata wagi, pogorszenie wyglądu i stanu sierści, trudności z trawieniem, anemia. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby właściciele dbali o regularne odrobaczanie swoich czworonożnych przyjaciół. Takie działania nie tylko chronią zdrowie naszych pupili, ale również zabezpieczają otaczające je osoby przed potencjalnym zagrożeniem.


Jak rozpoznać pasożyty u psa? Jeśli wystąpią u Twojego pupila jedne z poniższych objawów możesz udać się do lekarza weterynarii po pomoc:

  • Utrata wagi

  • Wzdęty, wystający brzuch

  • Ból brzucha

  • Słabe napięcie mięśniowe

  • Kaszel i zapalenie płuc

  • Sucha, matowa skóra i sierść

  • Miękkie kupy lub biegunka

  • Krew w kale (jasnoczerwony lub ciemniejszy fiolet)

  • Letarg

  • Odwodnienie

  • Anemia i niedobory żywieniowe

  • Wymioty

  • Blokada jelit

Proces odrobaczania powinniśmy zaczynać od najmłodszych lat naszego psa, powtarzając procedurę co kilka tygodni. Gdy pies dorasta zaleca się dostosować częstotliwość odrobaczania do jego trybu życia. Regularne odrobaczanie psa jest niezwykle ważne, gdyż zaniedbania na tym polu mogą prowadzić do rozwoju chorób pasożytniczych, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla samego psa, ale również dla ludzi, w szczególności dla dzieci. Regularne odwiedzajmy zatem lekarza weterynarii na kontrole i stosujmy odpowiednie preparaty przeznaczane do walki z pasożytami. Systematyczne odrobaczanie psa może zdecydowanie poprawić jego jakość życia.

Jak często odrobaczać psa? Harmonogram dla wieku psa

Częstotliwość odrobaczania danego psa może się różnić w zależności od jego wieku, stylu życia czy indywidualnych zaleceń lekarza weterynarii. Szczególnie powinniśmy zatroszczyć się posiadając szczenię, które jest bardziej narażone na infekcje pasożytnicze. Wskazane jest, aby zacząć odrobaczanie od 2. tygodnia życia, powtarzając zabieg co dwa tygodnie do osiągnięcia 12 tygodni. Następnie trzeba kontynuować odrobaczanie każdego miesiąca, aż zwierzę skończy pół roku. To dobry sposób na pozbycie się pasożytów, które nasze szczenię może "odziedziczyć" po swojej matce.





W przypadku dorosłych psów, częstotliwość odrobaczania zazwyczaj wynosi od 3 do 6 miesięcy, ale może być dostosowana do indywidualnych potrzeb, takich jak częste przebywanie na zewnątrz, co z pewnością zwiększy ryzyko złapania pasożytów, czy zalecenia weterynaryjne dotyczące konkretnego regionu.

Psy w podeszłym wieku również podlegają standardowemu schematowi odrobaczania co 3 do 6 miesięcy, chociaż ich stan zdrowia oraz zalecenia od lekarza weterynarii mogą wymagać indywidualnego dostosowania harmonogramu. Musimy pamiętać o tym, aby stale monitorować zdrowie psa i dostosowywać zabiegi profilaktyczne w zależności od jego potrzeb czy zmieniających się warunków życia, w których przebywa nasz czworonożny familiant.

Domowe sposoby na odrobaczanie psa

Jednym z najbardziej popularnych domowych sposobów na odrobaczanie psa jest stosowanie czosnku, choć pamiętajmy, że w dużych ilościach może być szkodliwy dla psów. Bezpieczne dla czworonogów są małe ilości czosnku np. ćwiartka ząbka dla małego psa dodana do karmy kilka razy w tygodniu. Stosowanie czosnku jako symboliczny dodatek do karmy psa może pomóc w odstraszeniu pasożytów.

Innym znanym domowym sposobem jest użycie pestek dyni, które są bogate w aminokwas zwany cucurbitin. Substancja ta pomaga paraliżować robaki pasożytnicze. Można dodać łyżkę mielonych pestek dyni do dziennej porcji mokrej karmy psa.

Preparaty na odrobaczanie psów

Spray przeciwko pasożytom marki Trixie

Na rynku dostępne są różnorodne preparaty przeznaczone do odrobaczania psów, które można podzielić na te zwalczające pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne. Do walki z pasożytami wewnętrznymi jak nicienie, glisty i tasiemce stosuje się z reguły pasy, płyny czy tabletki. Charakteryzują się one zazwyczaj szerokim zakresem działania, umożliwiającym usunięcie kilku rodzajów robaków jednocześnie, co jest nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim wygodne dla każdego opiekuna psa.


Dla pasożytów zewnętrznych jak pchły, wszy czy kleszcze rekomendowane są takie preparaty jak: krople na kark, specjalistyczne obroże, szampony i spray'e. Skutecznie likwidują one dorosłe stadia pasożytów i zapobiegają rozprzestrzenianiu się ich larw oraz jaj. Dodatkowo niektóre z nich zapewniają ochronę przed komarami, które mogą być nosicielami chorób niebezpiecznych dla psów.


Najczęstsze choroby pasożytnicze u psów

Wśród chorób pasożytniczych u psów najczęściej spotykamy się z zarażeniem glistami, tasiemcami, robakami sercowymi oraz giardią. Problemy gastrologiczne, utrata wagi i pogorszenie stanu sierści to typowe objawy, jakie mogą wywołać glisty - przykładowo Toxocara canis. Tasiemce zwykle są rozprowadzane przez pchły, a ujawniają się przez utratę masy ciała mimo normalnego apetytu, a także poprzez segmenty pasożyta, które można zauważyć w kale zwierzęcia.

Z kolei robaki sercowe, rozprzestrzeniane przez ukąszenia komarów stanowią poważne ryzyko mogące prowadzić do zaburzeń sercowych, kaszlu, ogólnego osłabienia, a w skrajnych przypadkach – do niewydolności serca. Giardia, będąca jednokomórkowym pasożytem, wywołuje silną biegunkę, dehydratację oraz spadek masy ciała.




bottom of page