W przypadku występowania lęku separacyjnego u psa ważne jest, aby wiedzieć jak pomóc swojemu pupilowi. Sprawdź jakie są sposoby na radzenie sobie z lękiem separacyjnym wśród czworonogów.
Spis treści: 1. Wyznacz psu bezpieczne miejsce 2. Farmakologiczne wsparcie w leczeniu lęku separacyjnego 3. Aktywność fizyczna 4. Pies reaguje lękiem - co robić? 5. Zaoferuj przysmaki 6. Ucz psa posłuszeństwa 7. Skonsultuj się z behawiorystą 8. Zastosuj bodziec pomostowy
Wyznacz psu bezpieczne miejsce
W momencie wystąpienia u Twojego psa lęku separacyjnego klatka może okazać się dobrym rozwiązaniem na jego problem. Niech stanie się bezpiecznym, cichym miejscem dla czworonoga, w którym będzie czuć się komfortowo. Zapewnij mu pozytywne skojarzenia. Możesz wręczyć psu gdy wejdzie do klatki jego ulubione gryzaki czy zabawki wypełnione przysmakami. Cały czas obserwuj jak Twój zwierzak reaguje na pozostanie w klatce. Najważniejsze jest to, aby przyzwyczajać psa do przebywania w klatce, pomóc mu przezwyciężyć lęk i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Na początku możesz minimum raz na dobę zamykać psa w klatce podczas Twojej obecności w domu na 10-15 minut. Zwierzę musi uznać przebywanie w klatce za normalną czynność, a nawet za coś przyjemnego, bo przecież zawsze wręczyć mu coś dobrego.
Farmakologiczne wsparcie w leczeniu lęku separacyjnego
W leczeniu lęku separacyjnego pomóc mogą specjalne leki i suplementy na tę dolegliwość. Istnieją dwa rodzaje środków farmakologicznych - te podawane przed wyjściem opiekuna z domu (gdy Twoje wychodzenie z domu jest zazwyczaj regularne o podobnych porach) oraz te stosowane bez względu na to czy zwierzę będzie samo czy z człowiekiem (w momencie gdy wychodzisz każdego dnia o innej godzinie). O tym, które leki będą najlepsze dla Twojego psa zdecyduje lekarz weterynarii. Samo stosowanie leków nie będzie skuteczne bez terapii behawioralnej. Najlepiej jest stosować obie metody, aby odnieść jak najlepszy skutek.
Aktywność fizyczna
Zwiększenie aktywności fizycznej Twojego psa może pomóc w zwalczeniu objawów lęku separacyjnego. Większy wysiłek spowoduje jego zmęczenie, a dzięki temu po prostu nie będzie mieć już siły na niszczenie Twoich rzeczy gdy zostanie sam w domu. Wyprowadź psa przed Twoim wyjściem z domu, zapewnij mu sporą dawkę ruchu, niech wyszaleje się na wybiegu dla czworonogów. Wykorzystaj do tego jego ulubione zabawki, piłeczki, wskaźniki laserowe. Ćwicz z psem aportowanie, albo zacznijcie wspólnie biegać.
Pies reaguje lękiem - co robić?
W oswojeniu lęku psa ważne, że jest również nasze zachowanie i determinacja. W rozwiązywaniu problemów separacyjnych istotne jest to, aby zacząć uczyć psa spokojnych form komunikowania się - niech najpierw usiądzie zanim go pogłaszczesz. Nie ulegaj Twojemu czworonogowi, który rzuca się na Ciebie, trąca Cię łapą, piszczy lub szczeka. Wracając do domu ignoruj przez co najmniej 10 minut swojego psa. Zajmij się czymś innym. Przede wszystkim chodzi o to, aby zrezygnować ze zbyt emocjonalnych powitań. Pies musi się uspokoić, dopiero wtedy powitaj go, pogłaszcz, daj przekąskę lub pobaw się z nim. Planując opuszczenie domu wręcz swojemu pupilowi zabawkę ze smakołykami lub gryzaka na 10 minut przed wyjściem. Pies w ten sposób przyzwyczai się do tego rytuału i Twoja nieobecność będzie zrekompensowana czymś miłym.
Zaoferuj przysmaki
Chcąc zostawiać psa w domu możesz zaoferować mu trochę przysmaków ukrytych w specjalnych zabawkach, które możesz kupić w sklepie zoologicznym lub wykonać własnoręcznie (w Internecie pełno jest pomysłów na tego typu zabawki dla psa). Pamiętaj, że zabawa w wydobywanie jedzenia nie może być zbyt łatwa, ale jednocześnie zbyt trudna. Zwierzę podobnie jak człowiek szybko może się zniechęcić po pewnym czasie. Pamiętaj, aby zachować ostrożność zostawiając psa z zabawkami, gdyż mogą zjeść np. odgryziony kawałek gumy. Staraj się zawsze dopasowywać rozmiar i twardość zabawki do możliwości Twojego pupila. Staraj się również ukrywać przysmaki w zabawkach w różnych zakamarkach swojego domu. Ta forma zabawy ma przede wszystkim zająć umysł psa. To również zaspokajanie naturalnych potrzeb czworonogów polegająca na szukaniu jedzenia.
Ucz psa posłuszeństwa
Regularnie przeprowadzaj ze swoim psem trening posłuszeństwa. Nawet jeśli poświęcisz na to 10 minut każdego dnia, zobaczysz szybko jak pozytywne rezultaty możecie wspólnie osiągnąć. Regularność w treningach pozwoli psu zbudować jego pewność siebie. Uczenie psa nowych komend, wspólne treningi pozwala na wyrabianie w nim samodyscypliny i kontroli. Naucz psa akceptowania pozostawania samemu na początek w pokoju. Odeślij go na legowisko za pomocą komendy "leżeć-zostań". Odejdź na krok, wróć i wręcz smakołyk. Czynność tę powtarzaj, aby mieć pewność, że Twój pupil pozostanie w miejscu. Staraj się zwiększać ilość kroków, nagradzając psa od czasu do czasu. Po jakimś czasie zauważysz, że Twój pies pozwoli Ci wyjść z pokoju czekając aż wrócisz z nagrodą.
Skonsultuj się z behawiorystą
Jeżeli własnymi siłami nie jesteś w stanie zapanować nad pojawiającym się lękiem u Twojego psa konieczna będzie wizyta u specjalisty. Doświadczony behawiorysta przeprowadzi z Tobą wywiad i zaproponuje najskuteczniejsze rozwiązania odpowiednio dostosowane dla Twojego czworonoga. Z pewnością wspólnymi siłami będziecie mogli wpłynąć na zachowanie psa i pomóc mu poradzić sobie z Twoją nieobecnością w domu.
Zastosuj bodziec pomostowy
Możesz pomóc psu oswoić lęk separacyjny stosując bodziec pomostowy. Wystarczy, że wykorzystasz do tego przykładowo metronom. W trakcie zabawy ze swoim pupilem połączonej z wręczaniem smakołyków włącz to urządzenie. Twoje zwierzę będzie się świetnie bawić, a w tyle słyszeć będzie tykanie metronomu, które zacznie pozytywnie pamiętać. Kończąc zabawę zawsze wyłączaj urządzenie. Wychodząc z domu uruchamiaj metronom, którego dźwięk będzie bodźcem pomostowym. Dzięki temu w łatwy sposób możesz zmienić stan lęku psa.
Pamiętajmy o tym, że pies dewastując mieszkanie nie czyni tego specjalnie. Jest to próba zwrócenia uwagi na siebie - tylko w taki sposób może przekazać, że coś jest nie tak i powinniśmy zareagować. Nigdy nie stosujmy kar ani cielesnych ani werbalnych, gdy pies zniszczy kanapę, pogryzie krzesła, rozszarpie poduszki czy zadrapie drzwi.
Zobacz nasze pozostałe teksty z działu Behawioryzm.
Źródło:
M. Becker, Jak uwolnić psa od lęku, Wyd. Galaktyka, Łódź 2021.