top of page

Kleszcze u psów - jak je usunąć, jak chronić psa?

Bez wątpienia kleszcze mogą przysporzyć wielu problemów niejednemu właścicielowi czworonoga. Pajęczaki te są aktywne niemal cały rok w naszym klimacie. Z pewnością warto dowiedzieć się jak skutecznie i bezpiecznie wyciągnąć kleszcze z ciała naszego psa. Jakie są najczęstsze objawy chorób odkleszczowych? Jak chronić pupila przed atakiem kleszczy?


Spis treści:

Mój pies ma kleszcza - co robić?

Przede wszystkim kleszcza należy usunąć. Jeśli nie czujesz się pewnie i boisz się, że możesz wyrządzić psu większą szkodę, albo Twój pies złapał bardzo dużą ilość tych pasożytów należy udać się do lekarza weterynarii. Nie wolno panikować, ponieważ nie każdy kleszcz przenosi choroby. Istnieje zatem spora szansa, że po ugryzieniu psa kleszcz nie zrobi krzywdy Twojemu pupilowi. Jeżeli jednak pies ma objawy chorób przenoszonych przez omawiane pajęczaki, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zastosuje odpowiednie leczenie.



Jak wyciągnąć kleszcza psu?

Gdy już znalazłeś na ciele psa kleszcze warto podjąć kroki, aby pozbyć się tych niechcianych pasożytów. Jak usunąć kleszcza w odpowiedni sposób, aby nie pogorszyć sytuacji, w której znalazł się Twój pupil?


Wykorzystaj do tego pęsetę posiadającą cienką końcówką, aby uniknąć uszkodzenia kleszcza i jednocześnie narażenia czworonoga na groźne infekcje. Możesz również skorzystać z dostępnych w sklepach zoologicznych specjalnych szczypiec, które z pewnością ułatwią wyciąganie kleszczy.


Aby wyjąć kleszcza psu należy rozłożyć nieco sierść w miejscu ugryzienia i chwycić go możliwie jak najbliżej skóry. Gdy już go złapiemy, należy bardzo delikatnym, obrotowym ruchem wyciągać pasożyta. Hypostom, czyli aparat gębowy kleszcza, ma na swojej powierzchni kolce, którymi zaczepia się w ciele żywiciela. Chcąc uniknąć rozerwania kleszcza konieczne jest wykonanie ruchu obrotowego. Na koniec warto sprawdzić czy kleszcz został usunięty w całości.


O czym należy pamiętać gdy już zdecydujesz się wyjąć psu kleszcza? Nigdy nie rób tego palcami - jest to nie tylko nieskuteczne, ale zbyt mocne ściśnięcie pasożyta może przyczynić się do jego pęknięcia i tym samym spowodować infekcję. Właściciele psów powinni pamiętać, że po usunięciu kleszcza u swojego pupila trzeba dokładnie umyć ręce, a także odkazić miejsce ukąszenia przez kleszcza i narzędzie, którym się posługiwano.


Gdzie pies może złapać kleszcza?

W których miejscach na ciele psa najczęściej dochodzi do żerowania kleszczy? Po spacerze, zwłaszcza w lesie, sprawdzaj przede wszystkim okolice głowy i uszu - są one najbardziej narażone na "pasażerów na gapę". Dokładnie przyjrzyj się uszom swojego psiego przyjaciela. Nie zapomnij zajrzeć do ich wnętrza. Kleszcze mogą się tam przyczepić i pozostać niezauważone na długi czas. Obserwuj Twojego pupila. Jeżeli zacznie potrząsać głową i drapać się po uchu, to będzie wyraźny sygnał, aby przyjrzeć się, czy właśnie nie złapał kilku kleszczy po niedawnej wizycie w parku.



Regularnie sprawdzaj przestrzenie między palcami swojego psa. Nie jest zaskoczeniem, że kleszcze będą szukały spokojnego miejsca, w którym będą mogły żerować na swojej ofierze. Znajduje się je nawet pod stopami czworonogów, w okolicach poduszek. Sygnałem do niepokoju będzie oblizywanie stóp przez psa.

Bardzo często kleszcze znaleźć można na spodzie ogona, dla których będzie to idealne miejsce do żerowania.


Również pachwiny mogą stanowić raj dla kleszczy, które uwielbiają wilgotne, ciepłe i ciemne miejsca. Nie zapominajmy o powiekach, które nierzadko są pomijane przez właścicieli psów. Kleszcze na skórze psa znajdują się również w miejscu, w którym nogi stykają się z ciałem. Na to miejsce zwracaj szczególną uwagę dokonując przeglądu sierści psa po powrocie do domu z długiego spaceru na łonie natury. Bądźmy czujni i sprawdzajmy również dokładnie obszar pod obrożą.

Objawy chorób przenoszonych przez kleszcze

Jakie choroby przenoszą kleszcze? Do najczęściej spotykanych należą przede wszystkim: babeszjoza, borelioza, anaplazmoza i erlichioza. Po ukąszeniu kleszcza pies narażony jest także na odkleszczowe zapalenie mózgu. Objawy u każdego psa mogą być różne. Gdy Twój pies został zainfekowany jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze mogą wystąpić u niego objawy takie jak: biegunka, nadmierne drapanie, brak apetytu, gorączka, wymioty, ślinienie się, problemy z oddychaniem czy ogólna dezorientacja. Objawy chorób odkleszczowych mogą wystąpić zazwyczaj po kilku dniach od momentu zakażenia do nawet kilku miesięcy.

W którym momencie należy skorzystać z porady lekarza weterynarii?

  • jeśli zauważysz dziwne zachowanie Twojego psa po ukąszeniu przez kleszcza

  • gdy Twój pies ma kleszcza lub kilka kleszczy głęboko w uchu

  • zaczerwienienie w miejscu po ukąszeniu kleszcza utrzymuje się dłużej niż 72 godziny

  • nasilają się objawy groźnych chorób przenoszonych przez pasożyty jak borelioza, babeszjoza, anaplazmoza, erlichioza


Sposoby na walkę z kleszczami

Obroże


Do środków chroniących psa przed kleszczami należą obroże, które zawierają wyciąg z miodli i geraniol, czyli substancje odstraszające kleszcze i pchły - dowiedz się jak z nimi walczyć. Średni czas działania obroży przeciw kleszczom to około 8-10 tygodni. Siła odstraszająca obroży może ulec osłabieniu po zmoczeniu, dlatego jeśli Twój pies lubi pływać, to pamiętaj by częściej ją wymieniać.


Olejki eteryczne


Metody dla psów odstraszające kleszcze to również stosowanie olejki eterycznych na grzbiet psa. Należy je aplikować codziennie na grzbiet psa przez pierwsze 2-3 tygodnie, aby osiągnąć najlepszą ochronę przed pasożytami. Po tym czasie można preparat używać raz w tygodniu dla podtrzymania efektu.


Krople


Są bardzo skuteczne. Ich działanie odstraszające kleszcze szacuje się średnio na miesiąc. Po upływie tego czasu należy zastosować nową dawkę.


Tabletki

Stosowanie tabletek ma przewagę nad pozostałymi sposobami na walkę z kleszczami w długości działania (nawet do kilku tygodni w zależności od producenta preparatu). Również ich aplikacja jest niezwykle prosta. Mogą jednak wywoływać reakcje alergiczne i muszą być odpowiednio dopasowane do psa w zależności od jego wagi, dlatego przed ich użyciem koniecznie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.


Spray'e


Dzięki nim w łatwy sposób możesz chronić psa przed inwazją kleszczy. Uważaj jednak na oczy i uszy. Spróbuj popsikać spray'em wacik i wtedy delikatnie przetrzeć wrażliwe części ciała Twojego pupila.

Jakich miejsc unikać?

Za każdym razem zbliżające się ciepłe dni stanowią większe ryzyko złapania kleszczy przez nasze psy. Nie tylko z uwagi na większą aktywność tych pajęczaków (chociaż w naszym klimacie są one groźne nawet już w lutym), ale przede wszystkim dlatego, ze częściej spędzamy wolny czas na świeżym powietrzu z naszymi czworonogami.



Są one narażone na złapanie "pasażerów na gapę" biegając w wysokiej trawie w lesie, ogródku, parku czy chociażby ocierając się o krzaki. Kleszcze czekają na swoje potencjalne ofiary na źdźbłach traw czy liściach krzewów. Uwielbiają miejsca wilgotne i zacienione, głównie spotkać je można w lasach liściastych i mieszanych.

Sprawdź więcej naszych tekstów w dziale Zdrowie i Pielęgnacja.

Źródło: https://www.akc.org/expert-advice/health/how-to-remove-tick-from-dog/ https://dogtime.com/dog-health/general/356-ticks

bottom of page